WordPress chmod izinleri

chmod nedir

Merhabalar uzun bir aradan sonra bir yazı daha sizinle anektod tadında paylaşmak istedim. Bugünkü anektodumuz WordPress chmod izinleri “dosya ve dizin izinleri” konusunda basit bir script paylaşacağım.

Nedir bu kod ?

WordPress kurdunuz ve dosya izinlerinde problem olduğunu düşünüyorsunuz bu konuda tek tek dosyalara izin vermek yerine, bir ssh erişimi olan bir Linux server kullanıyorsanız alt kısımda belirtilen kodu kurduğunuz dizinde çalıştırmanız veya tam kurduğunuz yolu vermeniz yeterli olacaktır.

Klasör “dizin” izinlerinizimizi 755 şeklinde güncellemek için.

find /wordpress/ -type d -exec chmod 755 {} \;

Dosyalarımızın izinlerini 644 şeklinde güncellemek için

find /wordpress/ -type f -exec chmod 644 {} \;

Kısaca chmod Nedir?

wordpress chmod nedir; Kısaca açıklamak gerekirse; chmod, açılımı “change mod” anlamına gelmektedir. Bu komut sadece linux sistemlerde olan bir seçenektir ve belirttiğiniz dosyaların erişim izinlerini müdahale etme imkan vermektedir.

wordpress chmod permission

chmod değerleri şöyledir: 0 izin yok, 1 izin var. Eğer böyle bir yetkilendirme olmasaydı, herhangi bir kullanıcı diğer tüm kullanıcıların dosya ve dizinleri üzerinde yetkisiz olarak her türlü işlemi yapabilirdi. Chmod kullanırken dikkatli olmak gerekir. İzin verdiğimiz klasör veya dosyanın ne işlem yaptığını bilmemiz son derece önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*