You are currently viewing php ile sql satır kopyalama
php ile sql satır kopyalama

php ile sql satır kopyalama

Bugün sarmal php yazım tarzında php ile sql satır kopyalama nasıl basit bir şekilde yapılır kısa bir örnek ile sizlere aktarmak isterim.

Neden ihtiyaç duyalım?

PHP kod geliştirme sırasında bazen mysql’de bir satırın kopyalamamız gerekiyor olabilir. Bu gibi durumlarda ilgili satırı temp aktarıp insert ederek gerekli dğeişiklikleri uygulamamız gerekebilir. Bu işlemin birden fazla yöntemi elbette var ama insert select sorgusu bazı mysql versiyonlarında çalışmadığı için bu yöntemi kullanmakta sorun yaşabilirsiniz.

Bir başka yöntem datayı bir array olarak tutup gerekli değişikli yaparak yeniden insert edebilirsiniz.

Daha farklı bir yöntem olarak ise mysql tmp işleminden yararlanabilirsinz, tıpkı aşağıdaki örnekte olduğu gibi.

php ile sql satır kopyalama

Framework tarzı projeler kullanmadığınız zamanlarda bu kod ile kopyalama işlemini basit şekilde çözmüş olacaksınız.

Bilmeyenler için dipnot php Framework’leri;

  1. Phalcon
  2. Laravel
  3. Symfony
  4. Yii 2
  5. CakePHP

Yukarıdaki çok tercih edilen Frameworkler arasındadır. Elbette farklı ve uzun vadede geliştirme yapan frameworkler bulunmaktadır, ancak yukarıdaki listede en popüler olan ve hala geliştirilmeye devam eden bir liste bulunmaktadır.

php ile sql satır kopyalama Kod Bloğu

CREATE TEMPORARY TABLE tmp SELECT * FROM invoices WHERE id = 3; UPDATE tmp SET id=4 WHERE id = 3; INSERT INTO invoices SELECT * FROM tmp WHERE id = 4;

PHP Nedir?

PHP bir sunucu tarafı kodlama dilidir. Statik web siteleri veya Dinamik web siteleri veya Web uygulamaları geliştirmek için kullanılır. PHP, daha önce Kişisel Giriş Sayfaları için geçerli olan Hypertext Ön işlemci anlamına gelir.

PHP betikleri sadece PHP’nin kurulu olduğu bir sunucuda yorumlanabilir.

PHP betiklerine erişen istemci bilgisayarlar sadece bir web tarayıcısı gerektirir.

Bir PHP dosyası PHP etiketlerini içerir ve “.php” uzantısıyla biter.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın