Genel, PHP

php developer

Aslında PHP Developer olayından önce php nedir? kısmına girmek daha mantıklı geliyor bana! Çünkü ülkemizde hala PHP Developer diye alalh vergisi bütün programlama dillerini arayan patronlara sahip bir memlekette yaşamatayız!

PHP Nedir ?

PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

Tamam da, bu tam olarak ne anlama gelmektedir? Bir örnek:

Örnek 1 – Başlangıç olarak bir örnek

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
  <head>
    <title>Örnek</title>
  </head>
  <body>

    <?php echo "Merhaba, ben bir PHP betiğiyim!"; ?>

  </body>
</html>

Bir PHP betiğinin Perl ya da C gibi dillerden ne kadar farklı bir yapıda olduğuna dikkat edin. HTML kodu oluşturmak için bir sürü kod yazacağınıza, istediğiniz işi yapan bir PHP kodu yazıp onu HTML kodunun içine gömüyorsunuz (bu örnekte, yapılan iş ekrana yazı yazmak). PHP kodu özel başlangıç ve bitiş etiketleri arasına yazılır. Bu etiketler “PHP kipine” rahatlıkla girip çıkabilmenizi sağlarlar.

PHP’yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. Yukardaki örnekteki kodu kendi sunucunuzda çalıştırırsanız, sitenize bağlanan kullanıcılar kodu göremeyecekler ve müdahale edemeyecekler, yalnızca sonucu görebileceklerdir. Dilerseniz HTTP sunucunuzu bütün HTML dosyalarınızı PHP dosyası olarak görüp işleyecek hale bile getirebilirsiniz. Buna rağmen kullanıcılar sizin gerçekte sunucu taraflı bir uygulama kullandığınızı fark edemeyebilirler.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviyede özellikler içermesidir. PHP’nin uzun özellikler listesini okumaktan korkmayın. Kısa sürede PHP ile programlamaya başlayabilir ve birkaç saat içersinde basit programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

Kısaca php.net üzerinden alıntı yaparak belirtildiği gibidir.

PHP Developer Ne iş Yapar?

Bir PHP geliştiricisi gelen talebe göre web sitesi, yazılım testi,web projesi geliştirmek ile bilinir. Genel olarak PHP Developer backand kısmında görev alırken frontand kısmında Grafik uzmanlarının hazırladığı tasarımları yerleştirme ve gerekli kombinasyonları ve projenin işlevlerini en sağlıklı hale getirmek ile yükümlüdür. 2012’de yayınlanan Mashable makalesine göre PHP küçük ve büyük işletmeler için terih edilmesi gereken bir dil olarak bildiri yayınlamıştır.

PHP Developer projenin büyüklüğüne ve istenilen sürelere göre takım çalışması yapabilmeli ve hazırladığı projelerin verimli çaışması ile beraber okunabilirliği düzgün olmalıdır.

PHP Developer kaynak kullanabilirlik kısmında da projenin yararına olacak şekilde yapılandırabilmeli ve proje sahibini bu konuda sağlıklı bir şekilde yönlendirebilmeli, lakin ülkemiz de PHP Developer’ları proje sahibi yönlendirme konusunda oldukça ısrarlı olabiliyor, logo’nun bile bir developer’ın yaptığı sanan “-ki genelde hazır logoları alıp kullanıyoruz, kendilerinin 3 bin TL’lik proje için 200 tl logo yaptırmak zor geldiği için!”  bu tarz talepler ilede uğraşmaktayız.

Kısaca bir PHP Developer istenilen taleplerin en iyi şekilde olması için PHP dilini, bu diller ile beraber en mantıklı ve diğer programlama dillerini verimli şekilde kullanabilen, hazırlanan tasarımları yerleştirip sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayan kişidir.

 

zvr
Bu Yazıyı Değerlendirin
Tagged , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir