PHP

Opencart

opencart

Yıllardır OpenCart üzerinde çalışmalar yürüttükten ve çok sayıda paylaşımda bulunduktan sonra, OpenCart hakkında kapsamlı bir tanışma yazısı yazmam ve sürekli olarak yeni bilgilerle güncelleme yapmam gerektiğini düşünüyorum:

OpenCart Nedir?

OpenCart, temeli 2005 yılına dayanan ve ilk olarak Mayıs 2006′ da Sourceforge.net’ de yayınlanan OpenCart v0.3 versiyonu ile internet dünyasına “Merhaba!” diyen bir e-ticaret yazılımı ve platformudur. Yönetim paneli ile birden fazla çevrimiçi mağazayı yönetebilen, kullanımı kolay, güçlü, açık kaynak kodlu (Opensource) yapısı ile günümüzün en çok tercih edilen çevrimiçi e-ticaret yazılımlarından birisi konumundadır. Gelişkin yönetim paneli sayesinde, sadece formları doldurup, “Kaydet” e basarak mağazanızı ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmek mümkün olup, kurmuş olduğunuz mağazanız için -kolayca ulaşabileceğiniz- profesyonelce yazılmış birçok eklentiye sahip bulunmaktadır. Bir “OpenCart mağazası” kurulumdan hemen sonra sipariş almaya hazır olabilir.

Bir e-ticaret platformuna (online mağazaya) sahip olmanız için yapmanız gereken ilk şey php’ yi destekleyen bir hosting, hedefinize uygun bir domain ve ücretsiz (veya uygun fiyatlı) tasarımlar (temalar) kullanarak sitenizi kurmak olacaktır. Kurulum sonrasında basit birkaç ayar ve sitenizde satacağınız ürünlerinizi yüklemenizin ardından siteniz satış yapmaya hazır olacaktır. OpenCart kendi eklenti bölümünü kullanarak gerekli gördüklerinizi kurabilir, satın alabilir yada bir php developer yardımı ile istediğiniz eklentiyi, terzi işi olarak (tailor-made) yazdırabilirsiniz.

Neden OpenCart?

OpenCart’ ın “çekirdek (core)” yazılımı tamamen ücretsizdir. Açık kaynaklıdır ve e-ticaret için farklı ihtiyaçlara uyum sağlayabilecek bir platform arıyorsanız, bence sizin için en uygun olanıdır! Aylık ücret yok, kiralama yok; Yeni online mağazanız (online shop) için sadece etkili ve özelleştirilebilir bir platformdan bahsediyorum.

Mağazanızın görselliğinin, işiniz ile mükemmel şekilde uyum sağlaması için modern, mobil uyumlu temaları internet üzerinden kolayca bulabilir ve/veya satın alabilirsiniz.

OpenCart, ayrıntılı ürün, sipariş ve müşteri yönetimi, satış raporları, pazarlama araçları ve daha pek çok şey içeren, eksiksiz mobil dostu bir yönetici paneliyle birlikte gelir. Yeni çevrimiçi mağazanızın her detayını, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir cihazdan yönetmenize olanak tanır. Satışlarınızı takip etmek için hızlı ve özel kontrol panelini kullanabilir veya daha fazla ayrıntı görüntülemek için birçok menü seçeneğinden birini seçebilirsiniz.

Online olarak indirebileceğiniz 14.000′ in üzerinde eklentisi ve çok çeşitli özellikleri ile OpenCart, doğru e-ticaret platformu arayanların doğru tercihi olmaya aday.

OpenCart Sistem Gereksinimleri ve Kurulumu

OpenCart altyapısına sahip bir mağazanın doğru çalışması için öncelikle bazı teknik şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İlk olarak, OpenCart mağazasının web üzerinde herkese açık hale gelebilmesi için bir web sunucusu (hosting) ve alan adı gereklidir. OpenCart amaçlı bir barındırma hizmeti seçerken, sunucunuzun aşağıdaki özelliklerine sahip olduğundan ve doğru kurulumun yapılıp etkinleştirildiğinden emin olmalısınız:

 • Web Sunucusu (Apache önerilir)
 • PHP 5.4+
 • Veritabanı (MySQL önerilir)

Gerekli PHP kütüphaneleri / modülleri:

 • Curl
 • ZIP
 • Zlib
 • GD Library
 • Mcrypt
 • Mbstrings
 • Xml

Yukarıdaki PHP uzantıları hemen hemen tüm hosting firmaları tarafından standart olarak sağlanmaktadır, olmaması halinde hosting firması ile irtibata geçerek eklentilerin aktif edilmesini sağlamanız gerekebilmektedir. Yükleme işlemi sırasında hepsinin etkin olması gerekmektedir, aksi halde OpenCart kurulum işlemini sağlıklı bir biçimde tamamlayamazsınız..

Veritabanı oluşturma:

Öncelikle ” Plesk ” veya ” Cpanel ” (ben burada plesk üzerinden anlatacağım) panelinizdeki “Databases” butonuna tıklayın. ” Add a Database ” diyerek yeni bir veri tabanı oluşturmaya başlayın ve ilgili alanları doldurun.

 

Opencart
Panelden Veritabanları (Databases) Seçme

 

Opencart
Add a Database : Yeni Bir Veritabanı Oluşturma

 

Opencart
Yeni Veritabanına İlişkin Doldurulacak Alanlar

 

Oluşturduğunuz şifreyi bir yere kaydetmeyi unutmayın. Aksi takdirde şifrenizi yeniden bulmakta güçlük çekebilir ya da yeniden bir şifre girmek zorunda kalabilirsiniz. Burada en önemli hususlardan biri de güçlü bir şifre tercihi yapmanızdır.

Dosyaların indirilmesi ve yüklenmesi

 • Öncelikle OpenCart‘ ın en güncel sürümünü indirin. OpenCart’ ı indirdiğinizde dosyalar, bilgisayarınıza ziplenmiş (sıkıştırılmış) olarak gelecektir. Bir zip programı (tavsiyem 7zip) kullanarak bir klasöre çıkartınız. Bu dosyalar sizin ilk kurulum dosyalarınız olacaktır, kodsal bir değişiklik yapmamanız halinde, daha sonra tekrar kullanabilirsiniz. Web sunucusuna yüklenmesi gereken tüm dosyalar upload dizininde bulunmaktadır.

Opencart

Opencart

 • Dosyalarınızı çıkarttıktan sonra tarafınıza gelen ftp bağlantı bilgilerini kullanarak, Filezilla veya benzeri bir dosya transfer programı yardımıyla siteniz ile bağlantı sağlamanız gerekmektedir. Eğer verdiğiniz bilgiler doğruysa, bağlanma konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Aksi takdirde sistem tarafından karşınıza hata mesajları getirilecektir.

Opencart

 • Giriş yaptığınızda sağ taraf sunucuya, sol taraf bilgisayarınıza aittir. Bilgisayarınızdaki dosyaları buradan sürükle bırak (drag and drop) yöntemi ile sunucuya yükleyebilirsiniz. Aklınızda, “Dosyalarımı hangi dizine yükleyeceğim?” şeklinde bir soru işareti oluşması halinde, Plesk panellerinde httpdocs, cpanel ise public_html altına yükleme yapmanız gerekmektedir.
Dosyalarınızı Yüklemenizin Ardından
 • Dosyalarınızı yüklemenizin ardından site adresimizi yazarak OpenCart kurulumu aşamalarına geçebiliriz demektir. Kurulum için site adresinizi yazdıktan sonra varsayılan olarak İngilizce bir panel gelecektir. Dilerseniz OpenCart yazılımını Türkçeleştirmek için öncelikle Türkçe dil dosyalarını ekleme yaparak Türkçe olarak da kurulum işlemlerinize devam edebilirsiniz veya kurulum sonrasında OpenCart yönetim panelinden (Admin Panel) varsayılan dil olarak Türkçe’ yi ayarlayabilirsiniz.

 

Opencart

Opencart

Opencart

 • Yukarıdaki ekran aşamalarımız şu şekildedir;
  • Hostname : Eğer farklı bir belirtme yapılmadıysa standart olarak ” localhost ” olarak kalması gerekmektedir
  • username : Veritabanı oluşturma ekranında belirlediğimiz kullanıcı adıdır.
  • Password : Veritabanı oluşturma ekranında özellikle not etmenizi belirttiğimiz şifrenizdir.
  • Database : Tekrar veritabanı oluşturma ekranında belirlediğimiz ve Database Name kısmıdır.
  • Username : Yönetim paneline giriş yaparken kullanacağımız kullanıcı adımız.
  • Password : Yönetim paneline giriş yaparken kullanacağımız şifremizdir.

Opencart

 

 • Bu aşamalardan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi ftp dizininize tekrar giriş yaparak install klasörünü silmek veya ismini _install111_ şeklinde değiştirmeniz olacaktır. Bu işlem sitenizde güvenlik zaafiyeti oluşmasını engellemek amacı ile yapılmakta ve kurulum sonrasında ekranda da bu yönde bir uyarı olarak çıkmaktadır.
 • Kurulum sonrasında sitenize, son aşamadaki yönetim paneli veya siteniz linklerine tıklayarak devam edebilirsiniz.
 • TEBRİKLER !!! Artık hali hazırda e-ticaret yapabileceğiniz, OpenCart tabanlı bir siteniz var.

Yukarıdaki aşamaları izlemenizin ardından hala yapamadığınız veya aklınıza takılan sorularınız olur ise, bu konu altına yorum yazarak veya mail atarak bana danışabileceğinizi ve sizlere OpenCart konusunda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim. “E-ticaret sitemi kurdum fakat bana özel php yazılım ihtiyaçlarım var!” derseniz, yine benimle irtibata geçebilirsiniz.

Peki, OpenCart dışındaki alternatif e-ticaret sistemleri nelerdir?

 • Prestashop

PrestaShop tamamen açık kaynak kodlu olup, Open Software License (OSL) v3.0  lisansı ile lisanslanmıştır. Bunun anlamı, PrestaShop’ un kodunu belirli koşullar altında kullanabileceğiniz, değiştirebileceğiniz ve istediğiniz gibi paylaşabileceğinizdir.

 • WooCommerce

WooCommerce tamamen açık kaynak kodludur ve GitHub kütüphanesinde barındırılmaktadır. 2 Milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilmiş olup, aktif olarak hala geliştirilip kullanılmaktadır. En çok tercih edilen sistemler arasında olan WordPress temellidir.

 • Magento

Magento, yine PHP ile yazılmış açık kaynaklı bir e-ticaret platformudur. Yazılım ilk olarak Kaliforniya, ABD’ de bulunan özel bir yazılım firması olan Varien, Inc tarafından geliştirildi.

 • Spree Commerce

Spree Commerce, eksiksiz, ölçeklenebilir, API odaklı bir açık kaynağa sahip E-ticaret yazılımıdır. Ruby on Rails ile geliştirilmiş olup GitHub üzerinden de paylaşılmıştır. Her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile kendine pazarda yer edinmiştir ve edinmektedir. Spree, her türlü E-ticaret uygulamasında, özel bir teknoloji platformu olarak çalışmak için çok uygundur.

 • Zen Cart
 • paGO Commerce

 

Bunlar belirli başlı çok tercih edilen e-ticaret scriptleridir. Ortak yönleri php ile yazılmış ve açık kaynaklı olmalarıdır.

Yazımı ilk fırsatta daha da geliştireceğimi eklemek ister, OpenCart ile ilgili paylaşımlarımı sürekli olarak takip etmenizi önerir, bol kazançlı OpenCart deneyimleri dilerim.

zvr
Bu Yazıyı Değerlendirin
Tagged , , , , , , , , , ,

2 thoughts on “Opencart

 1. Üstad, ellerinize sağlık. Sitenizdeki bu ve özellikle opencart ile ilgili yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Yenilerini bekliyorum. Bununla birlikte; her ikisini de kullanmış birisi olarak prestashop mu opencart mı sorusunu halen kendime sormadan edemiyorum… Son zamanlarda presta biraz daha ağır basmaya başladı gibi. https://www.prestashop.com/en/prestashop-vs-opencart linkinde de (taraflı olsa bile) güzel bir kıyaslama yapılmış sanki. Bilmiyorum sizin ve diğer okuyucu arkadaşların düşünceleri nelerdir?

  1. Değerli okuyucum ilk olarak cevabın için teşekkürler. Paylaşmış olduğun linki inceleyeceğim, ikinci olarak uzun bir süre bende bunların arasındaki farkları araştırmaktayım, yakın zamanda bununla alakalı olarak bir opencart & prestashop farkları hakkında yazı paylaşacağım.
   Takipte kalmaya devam et.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir