PHP

Opencart Recursive Category Query Function

Merhabalar bugün sizlere Opencart Recursive Category Query Function ne işe yarar neler yapılabilir kısmından bahsetmek istiyorum.

Opencart RecursiveOpencart Recursive Category Query Function

Merhabalar bugün sizlere Opencart Recursive Category Query Function ne işe yarar neler yapılabilir kısmından bahsetmek istiyorum.

Bu kod ne işe yarar, neler yapılabilir kısmına gelince, Tüm kategorilerinizi veya vereceğiniz bir kategori id’nize ait tüm alt kategorileri liste olarak vermeye yarayabilir.

Ürün sayfanızda filtreleme yapmak için kullanabilirsiniz, tüm kategorileri selectbox yaparak ilgili seçilen kategoriyi getirebilirsiniz. ” Bu konuda ufak bir yazı paylaşıcam” gibi örnekleri çoğaltarak kullanabilirsiniz.

Alt kısımdaki kod opencart 2.1.2 ile denedim ve sorunsuz çalışmaktadır, herhangi bir sorun olması halinde yorum olarak paylaşırsanız cevap vermeye çalışacağım.

public function getCategory(&$output = null, $parent = 0, $indent = null)
{
$sql = "SELECT occ.category_id,ocd.name as name FROM oc_category as occ LEFT JOIN oc_category_description as ocd ON ocd.category_id = occ.category_id where parent_id=" . $parent;
$query = $this->db->query($sql);
foreach ($query->rows as $key => $cat) {
$output .= '<option value=' . $cat['category_id'] . '>' . $indent . $cat['name'] . "</option>";
if ($cat['category_id'] != $parent) {
$this->getCategory($output, $cat['category_id'], $indent . "&nbsp;&nbsp;");
}
}
return $output;
}

Yukarıdaki kod bloğu size select box alt itemleri olan <option> olarak çıktı vermektedir. Kendinize göre revize edebilir ve kullanabilirsiniz.

Dip Not

recursive (yineleyen) fonksiyon terimi, belirtilen sonuca göre kendi kendini tekrar çağıran fonksiyonlara denir kısacası.

recursive fonksiyonları mümkün olduğunca az kullanmak en iyisidir ama bazı durumlarda kullanmakta elbette en iyisidir. Bazen yanlış kullanım veya hatalı değerlerde sonsuz bir döngüye girebilir ve browser kitlenebilir dikkatli olamk gerek.

Bunu Oyla post

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: