Laravel mssql veritabanı bağlantısı

Merhabalar arkadaşlar sizler ile bugünde paylaşmak istediğim konu laravel ile microsoft sql veritabanı ile nasıl bağlantı kurarım hata alırsam kontrol etmem gereken yer neresidir bunlar hakkında bilgi vermek istedim.

Laravel’in sistemlerinizde hazır şekilde olduğunu varsayarak anlatmak istiyorum ama hala benim laravel’im yok diyorsanızda, üst tarafta laravel linkine tıklayarak türkçe hazırlanmış platformu ziyaret ederek kurulumun nasıl gerçekleştiğini okumanızı tavsiye ederim. İlerleyen zamanlarda ben kendimde bu konuda bir içerik hazırlayacağım ama şu anda link üzerinden kurulum yapmanızı tavsiye ederim. ” Önemli : wamp laravel konusunda sıkıntılı bu yüzden xampp kullanmanızı tavsiye ederim.”

ilk olarak laravel

[code]

projeniz / app / config / database.php

dosyanızı açın,

[php]

‘sqlsrv’ => array(
‘driver’ => ‘sqlsrv’,
‘host’ => ‘127.0.0.1,1433’,
‘database’ => ‘DATABASE’,
‘username’ => ‘user’,
‘password’ => ‘password’,
‘prefix’ => ”,
),

[/php]

kısmını kendine göre düzenleyin.

Burada kısa bir açıklama yapayım ",1433" neden koyduk diyen arkadaşlarımıza şunu izah edeyim mssql veritabanı standart bağlantı portudur, laravel host belirttikten sonra bağlanacağı portuda belirtmiş oldum.

Bu kısımları yaptım ama

[code]

[Microsoft][ODBC Driver 11 for SQL Server]Named Pipes Provider: Could not open a connection to SQL Server

[/code]

bu tarz bir hata aldım diyorsanız. Sql server configuration manager kısmını açarak > sql server network configuration manager başlığı altında > protocols for mssqlserver kısmına tıklayın > sağ taraftaki pencereden TCP/IP çift tıklayarak > açılan pencereden enabled olan kısmı yes yapın . Daha sonra mssql server restart etmeniz önemlidir.

laravelsql

 

 

 

 

 

 

 

bu ayarlardan sonra sıkıntısız bir şekilde laravel ile mssql veritabanınıza bağlanabilirsiniz.

 

 

 

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın