You are currently viewing laravel hata sayfası

laravel hata sayfası

Bugün günlerden laravel hata sayfası nasıl yapılır ve nasıl yönlendirme yapılır konusu!

Laravel kütüphanesini kullanarak geliştirdiğimiz projelerimizde genel olarak hata sayfalarını özelleştirmek isteyebiliriz . Kendimize özel sayfalar atayabilir ve bu sayfaları istediğimiz gibi şekillendirip yönlendirme yapabiliriz.

Laravel kullananlar için bu işlemler aslında çok basit bir şekilde yönlendirme yapılarak, istediğimiz uyarıları ve sayfaları hazırlayarak sitemiz üzerine ayarak daha şık veya profosyonel görüntüler sağlayabiliriz. Bugün size laravel hata sayfası nasıl kısa şekilde yapılır ve bu sayfaları nasıl özelleştiriebiliriz kısmını kısa bir şekilde ifade ederek anlatacağım.

Hata Sayfası Nedir ?

Buna geçmeden önce kısaca hata sayfası nedir onuda bahsedeyim sizlere;

Proje hazırladığımız zamanlarda hata gösterimini aktif ederek yaptığımız hata ve satırlarını rahat bir şekilde görmemizi sağlayan çıktılara hata sayfaları diyebiliriz. Lakin proje tamamlanmamasının ardından proje sahipleri bu tarz hatalara pek sıcak bakmaması ve çıkan hata mesajlarının bir anlamı olmaması nedeni ile bu tarz sayfalar hazırlarız.

Yapmamız gereken adımları sırası ile sizlere yazıyorum;

[code]

1. App \ Exceptions \ Handler.php dosyasını açalım
2. public function render($request, Exception $e) satırını bulalım
3. aşağıdaki kodları ekleyelim
if($e instanceof NotFoundHttpException)
{
return response()->view(‘errors.404’, [], 404);
}
return parent::render($request, $e);
4. kaydedelim
5. Resource / errors / 404.blade.php sayfası oluşturalım
6. Beğendiğimiz 404 sayfasının html kodlarını yükleyelim ve kaydedip yükleyelim
7. ve Test edelim !
[/code]

Daha fantastik hale getirmek istersen hata koduna göre yönlendirmede yapabilirz, onuda alt kısımdan devam ederek yapabilirsiniz.

[code]</pre>
<pre>if($e->getStatusCode()==404) {
if ( $e instanceof NotFoundHttpException ) {
return response()->view( ‘errors.404’, [ ], 404 );
}
}
[/code]

Yukarıdaki adımları izledikten sonra hala bu hata sayfasına ulaşamamış veya bir hata almış olursanız aşağı kısma sorularınızı yazabilirsiniz. En kısa zamanda cevap vermeye ve çözüm üretmeye çalışırım.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın