pfsense

Pfsense DHCP Leases temizleme

Bugün sizlere Pfsense DHCP Leases temizleme işlemini nasıl yapacağını ve neden temizlememiz gerektiği konusunda paylaşımda bulanacağım.

Silme işlemi

[code]

pfsense shell ekranına düşün cd /var/dhcpd/var/db/ – ile dizine girişine rm -rf dhcpd.leases – komutu ile dosyalarını silin dhcpd.leases sonuna * parameteresi koyarsanız bununla bağlı olan dosyalar siler. Diagnostics > Reboot – ile pfsense reboot edin
[/code]

Bilmeyenler için Pfsense DHCP Nedir ?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), basit hali ile sistemlerdeki bilgisayarlara IP ( internet protokol adresi ) adreslerini ve buna ek olarak değişik parametreleri tanımlamamız için kullanılan servistir. DHCP’nin temel bileşeni ise sistemi kuran kişilerin tek tek tüm kullanıcılara giderek aynı veya benzer tanımlamaları defalarca eliyle belirtmemek için ,zaman kazanmak ve sistem yöneticisinin işini kolaylaştırmak için kullanılan servistir.

DHCP’nin avantajları

IP adreslerinin aynı olmasını engellemektür. Büyük sistemlerin yöneticiliğini yapanlar,DHCP’nin kullanılmadığı noktalarda sürekli iki kullanıcının ip adresinin aynı olması sorunu yaşabileceğini bilmektedir. Genellikle bilgisiz ve/veya fazla meraklı kullanıcıların IP bilgilerini değiştirmesi bu hataya neden olur.

Bunu Oyla post

Leave a Comment

Your email address will not be published.

%d blogcu bunu beğendi: