You are currently viewing Pfsense DHCP Leases temizleme
Pfsense DHCP Leases temizleme

Pfsense DHCP Leases temizleme

Bugün sizlere Pfsense DHCP Leases temizleme işlemini nasıl yapacağını ve neden temizlememiz gerektiği konusunda paylaşımda bulanacağım.

Silme işlemi

pfsense shell ekranına düşün 
cd /var/dhcpd/var/db/ 
- ile dizine girişine rm -rf dhcpd.leases 
- komutu ile dosyalarını silin 
dhcpd.leases sonuna * parameteresi koyarsanız bununla bağlı olan dosyalar siler. Diagnostics > Reboot 
- ile pfsense reboot edin

Bilmeyenler için Pfsense DHCP Nedir ?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), basit hali ile sistemlerdeki bilgisayarlara IP ( internet protokol adresi ) adreslerini ve buna ek olarak değişik parametreleri tanımlamamız için kullanılan servistir. DHCP’nin temel bileşeni ise sistemi kuran kişilerin tek tek tüm kullanıcılara giderek aynı veya benzer tanımlamaları defalarca eliyle belirtmemek için ,zaman kazanmak ve sistem yöneticisinin işini kolaylaştırmak için kullanılan servistir.

DHCP’nin avantajları

IP adreslerinin aynı olmasını engellemektür. Büyük sistemlerin yöneticiliğini yapanlar,DHCP’nin kullanılmadığı noktalarda sürekli iki kullanıcının ip adresinin aynı olması sorunu yaşabileceğini bilmektedir. Genellikle bilgisiz ve/veya fazla meraklı kullanıcıların IP bilgilerini değiştirmesi bu hataya neden olur.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın