You are currently viewing mysql utf8 türkçe karakter sorgusu
mysql convert function

mysql utf8 türkçe karakter sorgusu

Merhabalar bugün sizlere kısa homeoffice blog yazısı paylaşmak istedim, mysql utf8 türkçe karakter sorgusu kullanımını ve neden kullanmamız gerektiği konusunda kısaca anlatmaya çalışacağım.

Neden kullanmalıyız?

Elinizde bir isim listesini olduğunu düşünün ve bu kayıt listesi binlerce ve içinden gerekli kayıtları bulmanız gerekiyor? phpstorm query özelliğini kullanarak sorgunuzu yaptınız, aradığınız isim “arın börkü” size bir sonuç vermeyecektir. Sorgumuz;

select * from users where name_surname like '%arın%börkü%'

aslında sorgumuz doğru fakat buradaki sorun mysql charset ile alakalıdır. Bu tarz aramalarda sonuç alamayız.

Ne yapabiliriz?

Burada bir kaç işlem var fakat ben size en kestirme yolu kullanarak aktarmaya çalışacağım. SELECT CONVERT(field USING charset) kullanmaktır. Bu şekilde bir alan ile işlem yapmak için kullanabilirsiniz. Fakat tüm alanlarınız için geçerli işlem ise daha farklı olacak. Bunu farklı bir konuda sizlere aktarmaya çalışacağım.

Sorgu Örneği

select * from users where CONVERT(name_surname USING utf8) like 'arın börü'

Yukarıdaki örnek ile ilgili ismi, isim alanımızı convert ederek bulmamızı sağladık.

Convert sadece isim alanlarındamı kullanılırz ?

Tabiki hayır! msql convert özelliğini bir çok alanda kullanmaktayız. Bir kaç örnek sizler ile paylaşacağım;

ilk örnek tarih convert etme;

SELECT CONVERT("2017-08-29", DATE);
SELECT CONVERT("14:06:10", TIME);

convert işlemini ben mysql utf8 türkçe karakter sorgusu kısmında kullanarak türkçe isimleri bulmada kullandım, convert işlemini sizde dilediğiniz işlem için kullanabilirsiniz.

Bağlantı dizesi kodlamasını ayarlamak: PHP veya başka bir programlama dili kullanarak veritabanına bağlandığınızda, bağlantı dizesinde kodlamayı UTF-8 olarak ayarlayın. Bunu yapmak için aşağıdaki örnekte olduğu gibi bağlantı dizesinde “charset=utf8” ekleyin

$conn = mysqli_connect("hostname","kullanici_adi","parola","veritabani_adi","port", "charset=utf8");

Mysql Nedir Kısaca?

Genel tanım olarak, istemci-sunucu modelli MySQL açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). RDBMS ilişkisel bir modele dayalı veritabanı yaratmak ve yönetmek için kullanılan bir yazılım veya hizmettir.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

This Post Has 2 Comments

  1. Orhan

    Teşekkür ederim 🙂

  2. Furkan

    Guzel bir anlatım olmuş, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın