You are currently viewing Mysql kelimelerin ilk harflerini büyük yapma
Mysql kelimelerin ilk harflerini büyük yapma

Mysql kelimelerin ilk harflerini büyük yapma

Merhabalar bugün konumuz mysql tablomuzda bulunan metinlerimizin ilk harflerini nasıl büyük harf olarak güncelleme yapabiliriz, bunu aktaracağım. Mysql kelimelerin ilk harflerini büyük yapma genellikle opencart veya benzeri bir sisteminizde hepsini büyük veya hepsini küçük harf girdiğinizde hepsini tek bir seferde güncellemek için kullanırız.

Nasıl Yapılır

Bunun birden çok yöntemi var aslında, tek tek güncelleme yapabilirsiniz, PHPMyAdmin üzerinden  alt kısımda sizlerle paylaşacağım  fonksiyonu kullanarak yapabilirsiniz veya tek tek str ve ucase fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.

Kod Bloğu
DELIMITER || 

CREATE FUNCTION `kelimeBasiBuyuk`( str VARCHAR(255) ) RETURNS VARCHAR(255) CHARSET utf8 
BEGIN 
 DECLARE c CHAR(1); 
 DECLARE s VARCHAR(255); 
 DECLARE i INT DEFAULT 1; 
 DECLARE bool INT DEFAULT 1; 
 DECLARE punct CHAR(17) DEFAULT ' ()[]{},.-_!@;:?/'; 
 SET s = LCASE( str ); 
 WHILE i < LENGTH( str ) DO 
   BEGIN 
    SET c = SUBSTRING( s, i, 1 ); 
    IF LOCATE( c, punct ) > 0 THEN 
    SET bool = 1; 
   ELSEIF bool=1 THEN 
    BEGIN 
     IF c >= 'a' AND c <= 'z' THEN 
       BEGIN 
        SET s = CONCAT(LEFT(s,i-1),UCASE(c),SUBSTRING(s,i+1)); 
        SET bool = 0; 
       END; 
      ELSEIF c >= '0' AND c <= '9' THEN 
      SET bool = 0; 
     END IF; 
    END; 
   END IF; 
   SET i = i+1; 
  END; 
 END WHILE; 
 RETURN s; 
END || 

DELIMITER ; 

Yukarıdaki mysql fonksiyonun amacı bizim belirttiğimiz kolondaki veya metindeki boşluklara göre parçalama yaparak ilk harflerini büyük olarak vermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken html karakterleriniz “nbsp” ,”amp” gibi kelimelerinde ilk harflerinide büyük yapacaktır. Elbetteki siz daha farklı yöntemler ile php ilede bu sorunu çözebilrsiniz. Yukarıdaki kod ile minimum bir kod bloğu ile maksimum bir çözüm üretmek amaçlanmıştır.

Kısaca Notlar

MySQL fonksiyonlar, ihtiyaçlar doğrultusunda kendi özel sorgularınızı yaratarak çağırıp kullanabileceğiniz saklı işlevlerdir. Bu işlevleri, hostunuzu taşırken geçtiğiniz hosting firmanızada aktarmanız gerekmektedir, aksi halde yeni geçtiğiniz hosting firmalarında bu işlemi php dosyanızda veya PHPMyAdmin üzerinden yapacağınız sorgularda kullanamayacaksınız.

Yukarıda işlediğimiz örnekte, benim opencart tablomdaki oc_product_description alanlarımdaki büyük harf ile girilmiş tüm metinlerimi otomatik olarak sadece ilk harflerin büyük olmasını sağladım. Siz kendinize göre yeni bir fonksiyon yaratarak istediğiniz gibi kullanıp çalıştırabilirsiniz.

 

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın