You are currently viewing vmware esxi kurulumu ve sanallaştırma
server sanallaştırma hizmeti

vmware esxi kurulumu ve sanallaştırma

Merhabalar bugün sizlere vmware esxi kurulumu ve sanallaştırma hakkında bilgi aktaracağım. Kurulum aşamasına geçmeden önce VMware esxi ne işe yarar neden kullanılır ve nasıl kurulur kısmını aktaracağım.

Doğrudan fiziksel sunucunuza yüklenen sağlam, kolay kullanılabilir ve basit kurulum. Temel kaynaklara doğrudan erişim ve denetim ile VMware ESXi, uygulamaları birleştirmek ve maliyetleri azaltmak için donanımı etkin bir şekilde bölümlemeye yaramaktadır.

Nerelerde Kullanabilirsiniz.

Bu sistemin aslında kullanım alanı çok geniştir. Benim buradaki kullanım amacım ise tamamen elimde olan fiziksel sunucumu svn ve linux server kurulumu yaparak dosya versiyonlamamı, test ortamımı ve product ortamımı haberleşmesini sağlamaktır. Günümüzde üniversiteler, orta ölçekli ve büyük ölçekli firmalarında sanallaştırma yaparken kullandıkları sistem buna benzer hatta bu sistemi kullanan firmalarda bulunmaktadır.

Avantajları
  • Yüksek kapasite kullanımı için donanımı birleştirin.
  • Tek bir yerden bütün makinalarınızı yönetin
  • Clone ve Snapshot ile çalışma anında yedekleme ve çoğaltma işlemlerini gerçekleştirin
  • Maliyetlerinizi azaltın
Dezavantajları
  • Kullanımı basit olsada ayarlamalar için biraz araştırmanız gerekebilir.
  • Ücresiz sürümde resmi VMware desteği bulunmamaktadır
  • Her sanal makina için Maksimum 8 vCPU
  • VCenter ile Yönetilemez
  • vStorage API Kullanılamıyor

VMware lisans koşullarına göre, sanallaştırma sanallaştırmasının harika dünyasına, VMware vSphere Hypervisor olarak da adlandırılan ücretsiz VMware ESXi ile başlayabilirsiniz.Ücretsiz VMware ESXi, küçük işletmeler ve serbest çalışanlar gibi küçük şirketler için olduğu kadar test etme veya öğrenme amaçları için iyi bir çözüm olarak kabul edilebilir.Sınırsız donanım kaynaklarını (CPU, CPU çekirdeği, RAM) kullanma yeteneği, ücretsiz ESXi sunucusunda VM başına 8 sanal işlemci sınırlamasıyla yüksek sayıda VM çalıştırmanıza olanak tanır (bir fiziksel işlemci çekirdeği sanal bir CPU olarak kullanılabilir) ).Ücretsiz VMware ESXi kullanmanın en büyük dezavantajları vStorage API’lerinin kullanılamaması ve bunun sonucunda ana bilgisayar düzeyinde VM yedeklemesi yapmak için yerel yedekleme uygulamaları kullanması,VMware vCenter Server ile merkezi yönetime erişim eksikliği.

Kurulum aşamaları

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın