You are currently viewing ssh ile oluşturduğunuz anahtarı farklı portta sunucuya gönderme

ssh ile oluşturduğunuz anahtarı farklı portta sunucuya gönderme

ssh ile oluşturduğunuz anahtarı farklı portta sunucuya gönderme işlemi ile bugün uğraştım ve fark ettimki bu işlemi başka biride yapacak olur ve çok aramadan nasıl yapacağını anlatayım.

Linux sunucularda sürekli olarak bağlandığınız makinalarınıza şifre sormasını engellemek için makinanızda oluşturmuş olduğunuz ” ssh-keygen ” nedir? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Bilmeyenler içinde kısaca ssh nedir? Sorusuna cevap olarak ;

Kısaca SSH

SSH (Secure Shell) güvenli veri iletimi için kriptografik ağ protokolüdür. Ssh ile ağa bağlı olan iki bilgisayar arasında veri aktarımı güvenlik 
kanalı üzerinden güvensiz bir ağda yapılır. Bu durumda ağda Ssh ile haberleşen makinelerden biri ssh sunucusu diğeri ssh istemcisi olur. 
Bu protokol şartları SSH-1 ve SSH-2 olmak üzere iki önemli sürüm üzerinden birbirinden ayrılır.

Ssh kabuk hesabına erişim için Unix ve benzeri işletim sistemlerinde protokolün en iyi uygulaması olarak bilinir, 
ama aynı zamanda Windows üzerindeki hesaplara erişim için de kullanılabilir. Ssh Telnet ve diğer uzaktan kabuğa erişim 
yapan güvensiz protokollerin (Berkeley rsh ve rexec protokolü gibi) yerine güvenli veri iletimini sağlaması için tasarlanmıştır.

Vikipedi üzerinden yazılan makalenin kısaca özeti :)).

Şimdi gelelim ssh-keygen ile oluşturğumuz anahtarımızı sürekli bağlandığımız sunucumuza farklı portta ise nasıl göndereceğimiz kısmına.

[code]

ssh-copy-id -p PORTNUMBER -i ~/.ssh/id_rsa.pub sunucuip/domain.com

[/code]

ssh ile oluşturduğunuz anahtarı farklı portta sunucuya gönderme

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın