You are currently viewing rsync yükleme barı gösterme
rsync progress bar

rsync yükleme barı gösterme

Merhabalar bugün yine kısa bir anektod tadında sizlere rsync yükleme barı gösterme işlemini nasıl yapıyoruz anlatmaya çalışacağım. Rsync, dosya ve klasörleri birbirleriyle senkronize etmek için kullanılan bir araçtır. Bu yazıda, Rsync kullanarak dosya ve klasörleri senkronize ederken yükleme barını göstermenin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Başlamadan önce rsync nedir ?

Rsync, *nix sistemlerde oldukça sık kullanılan güzel bir dosya transfer komut satırıdır. Yedekleme ya da senkronizasyon işlemlerinde sadece değişen dosyaların (incremental) kopyalanmasını sağlayarak işlemleri hızlandırmayı amaçlamaktadır. Rsync ile lokal yedekleme yapılabildiği gibi uzaktaki bir sisteme ssh üzerinden kopyalama yapabilmek de mümkündür.
rsync progress

Ne işe yarar?

Çok fazla örneği var aslında ama en kısa ve net olanı iki Linux makina arasında rsync işlemi yaparken ne kadarı tamamlandığında, ne kadar hız ile işlem yapmakta görebiliyorsunuz. rsync yükleme barı gösterme çok tatlı bir işlem olmak ile beraber aslında hayat kurtarıcıda olabiliyor.

rsync komutu progress bar göstermek

rsync --progress kaynak hedef
rsync -P  kaynak hedef 
rsync [options] --progress kaynak hedef
rsync -av --progress /path/to/*.mp3 /nfs
rsync -av --progress /path/to/*.avi -e user@remote.example.com:/data
rsync -av --info=progress2 kaynak hedef
rsync -av --info=progress2 /path/to/*.avi -e user@remote.example.com:/data

Örnekler

rsync -av --info=progress2 root@nas01:/tmp/*Office* .

Çıktısı :

sending incremental file list
MacOffice2011wSP2_English.dmg
  1,036,923,510  99%   39.90MB/s    0:00:24 (xfr#1, to-chk=0/2)
 
sent 1,037,176,846 bytes  received 35 bytes  40,673,603.18 bytes/sec
total size is 1,036,925,740  speedup is 1.00
rsync --progress -r source_directory/ destination_directory/

Bu komut, Rsync’in ilerleme çubuğunu göstermesini sağlar. İlerleme çubuğu, dosyaların ne kadarının kopyalandığını ve ne kadarının kopyalanması gerektiğini gösterir.

Bu kadar basit! Artık Rsync ile dosya ve klasörleri senkronize ederken ilerleme çubuğunu da görüntüleyebilirsiniz.

İlerleme çubuğunu görüntülemek için eklediğimiz birkaç basit parametre sayesinde, dosya senkronizasyonunun ne kadar sürede tamamlandığını kolayca takip edebiliyoruz. Bu yazda, Rsync kullanarak dosya senkronizasyonunu daha verimli hale getirmenin yolu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Umuyorum bu yazı faydalı olmuştur. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen yorum olarak belirtin.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın