You are currently viewing 8 Adet açık kaynak kodlu not alma uygulaması

8 Adet açık kaynak kodlu not alma uygulaması

Günümüzde iş ve özel yaşamımızda hızlı not almak ve notlarımızı düzenli olarak organize etmek istiyoruz. Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için birçok not alma uygulaması mevcut. Ancak, birçoğu ücretli ya da reklam içeriyor. Bu nedenle, açık kaynak kodlu not alma uygulamaları birçok kullanıcının tercihi haline geldi. Bu yazıda, sizlere 8 adet açık kaynak kodlu not alma uygulaması tanıtacağım. Bu uygulamaları ve kurulumlarını inceleyeceğiz. Bu uygulamalar, farklı özelliklere ve kullanıcı arayüzlerine sahip olmaları sayesinde, notlarınızı organize etmenizi kolaylaştıracaklar. Artık not almak ve düzenlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Joplin Notes

Joplin, Linux, Windows ve macOS işletim sistemleri, Android ve iOS mobil cihazlarda çalışmaktadır. Üstün özellikli, çok yönlü, yüksek özelleştirilebilir ve açık kaynak kodlu not uygulamasıdır. Ayrıca, terminal veya metin tabanlı bir uygulama olarak da mevcuttur.

Açık kaynalı olan Joplin, çoklu dilleri destekler ve notları almanıza ve herhangi bir cihazdan güvenli bir şekilde erişmenize olanak tanır. Notları defterlere düzenleme özelliği sunmaktadır. Multimedya notlarını ve ekleri (resimler, videolar, PDF’ler ve sesler gibi) destekler. Gelişmiş metin arama sorgularını, etiketleri ve harici düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

wget -O - https://raw.githubusercontent.com/laurent22/joplin/dev/Joplin_install_and_update.sh | sudo bash

Boost Note

Sadece bir not alma uygulaması olmanın ötesinde, Boost Note, geliştirici ve DevOps ekipleri için tasarlanmıştır. Boost Note açık kaynaklı bir belge tabanlı proje yönetim aracıdır. Geliştiricinin ihtiyaçlarına uygun, bir IDE benzeri kullanıcı arayüzüne sahip özelleştirilebilir bir çalışma alanı sunmaktadır.

Boost Note, web masaüstü ve mobil uygulamalar gerçek zamanlı olarak çalışmaktadır. Güçlü bir markdown editörü ve çoklu görünümler sunmaktadır. Boost Note ayrıca Github, Gitlab, Trello, Jira, Slack ve diğer birçok uygulama ile entegre edilebilmekte.

Bu aracın, yorumlar ve bahsetme özellikleri, diyagram desteği, bir gösterge paneli, belge özelleştirmesi için zengin özellikler ve zengin aranabilirlik sunar. Bunlara ek olarak, iki yönlü belge bağlantıları sunar ve üçüncü taraf içeriğinin gömülmesini destekler. Ayrıca, belgeleri programatik olarak yönetmek için bir halka açık API sunar.

----------- On Debian-based Systems -----------
$ wget https://github.com/BoostIO/BoostNote-App/releases/latest/download/boost-note-linux.deb
$ sudo dpkg -i boost-note-linux.deb

----------- On RHEL-based Systems -----------
$ wget https://github.com/BoostIO/BoostNote-App/releases/latest/download/boost-note-linux.rpm
$ sudo rpm -i boost-note-linux.rpm

Standart Notes

Dijitalciler ve profesyoneller için tasarlanan Standard Notes, ücretsiz, açık kaynaklı ve uçtan uca şifrelenmiş bir uygulama. Basit, kullanımı kolay ve hafif olup, çeşitli temalar sunar. Linux sistemlerinde, Windows, Mac, iOS, Android ve bir web tarayıcısında çalışabilen çok platformlu bir uygulamadır.

Ayrıca akıllı görünümler, gömülü klasörler, kimlik doğrulama, şifre koruması, parola, yüz kimliği ve parmak izi kilitleme özellikleri sunar. Veri aktarımını ve tüm cihazlara senkronizasyon ve uçtan uca şifreleme özelliğiyle gelir.

$ chmod a+x standard-notes-3.142.1-linux-x86_64.AppImage
$. /standard-notes-3.142.1-linux-x86_64.AppImage

Trilium Notes

Trilium Notes, büyük kişisel bilgi tabanları oluşturmaya odaklanan ücretsiz ve açık kaynaklı not alma uygulamasıdır. Üstelik Linux ve Windows’ta masaüstü uygulaması olarak veya Linux sunucunuzda barındırılan bir web uygulaması olarak kullanabilirsiniz.

Tam metin arama, notlar arasında hızlı ve kolay gezinme, ilişki haritaları ve link haritaları özellikleri sunmaktadır. Başka bir deyişle Trilium Notes ayrıca mobil ve tabletler için optimize edilmiş bir arayüze sahiptir. Ayrıca güçlü tek not şifreleme özelliği ile birlikte gelir.

$ wget -c https://github.com/zadam/trilium/releases/download/v0.58.7/trilium_0.58.7_amd64.deb
$ sudo dpkg -i trilium_0.58.7_amd64.deb

TagSpaces

TagSpaces, öncelikle gizlilik bilincine sahip, çapraz platformlu bir dosya tarayıcısı olarak tasarlanmıştır ve not alma özellikleri sunar. Linux, Windows, MacOS ve Android’de ücretsiz ve açık kaynaklı olarak çalışır. Adından da anlaşılacağı gibi, dosyalarınızı etiketler ve renklerle düzenlemenize yardımcı olur.

Kullanımı sezgisel ve kolay bir arayüze sahiptir, dosya ve klasörlere etiketler ve açıklamalar eklemenizi, düz metin dosyaları olarak dijital notlar oluşturmanızı, dosyaları görüntülemenizi ve önizlemenizi ve birçok diğer üstün özellikleri kullanmanızı sağlar.

$ wget - https://github.com/tagspaces/tagspaces/releases/download/v5.2.2/tagspaces-linux-amd64-5.2.2.deb
$ sudo dpkg -i tagspaces-linux-amd64-5.2.2.deb

Notable

Notable, Linux sistemlerinde çalışan, taşınabilir, güçlü ve ücretsiz açık kaynaklı markdown tabanlı not alma uygulamasıdır. Ayrıca Zen modu, çoklu ve bölünmüş düzenleyici, etiket desteği, içe ve dışa aktarma özellikleri sunmaktadır. Ek olarak yapılacaklar listesi, sözdizimi vurgulu kod blokları gibi özellikleri içerir.

Ayrıca, uygulamanın nasıl çalıştığını öğrenmek için dahili bir cheat sheet sayfası ve eğitim materyali de sunar.

$ https://notable.app/#download
$ chmod a+x Notable-1.8.4.AppImage
$ ./Notable-1.8.4.AppImage

QOwnNotes

QOwnNotes, Nextcloud/ownCloud entegrasyonu ile birlikte gelen ücretsiz ve açık kaynaklı araçtır. Bununla birlikte çapraz platformlu bir markdown not alma uygulamasıdır. Linux, FreeBSD, Windows ve MacOS’ta çalışır.

Ayrıca öne çıkan özellikleri arasında şunlar vardır. Evernote ve Joplin içe aktarma, not paylaşımı, hiyerarşik etiketleme ve alt klasörleri desteği bulunmaktadır. Bunun yanında silinen notların geri yükleme, yazım denetimi desteği, Vim modu, komut dosyası desteğide yer almaktadır.

$ sudo add-apt-repository ppa:pbek/qownnotes
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install qownnotes

Laverna Notes

Evernote’a alternatif olmak için geliştirilen Laverna, markdown düzenleyicisi ve şifreleme desteği olan cross-platform bir not alma uygulamasıdır.

Pagedown tabanlı bir markdown düzenleyiciye sahip olan Laverna, Dropbox ve RemoteStorage gibi bulut depolama hizmetleriyle senkronize olur, üç düzenleme modu, WYSIWYG kontrol düğmeleri, sözdizimi vurgulama ve tuş bağlamaları özelliklerine sahiptir. Ayrıca MathJax desteği de sunar ve web tabanlıdır.

$ wget https://github.com/Laverna/static-laverna/archive/gh-pages.zip -O laverna.zip
$ unzip laverna.zip
$ cd laverna
$ ./laverna

açık kaynak kodlu not alma araçları

Sonuç olarak yukarıda bahsedilen araçların hepsinin kendi için ayrı güzellikleri bulunmaktadır. Size yakın olan ve uygun olduğunu düşündüğünüz araçları deneyebilirsiniz.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın