You are currently viewing Linux windows usb iso yazdırma

Linux windows usb iso yazdırma

Merhabalar bugün sizler için basit ama keyifli bir işlem olan Linux windows usb iso yazdırma olayından bahsedeceğim. Kimimiz için bu iş işkence haline gelebiliyor gidip windows bir makina bulup rufus ile yazdırma işlemi yaparken kimimiz manuel diskpart formatlayıp manuel kurulum yapabiliyor. Benim size anlatacağım işlem ise winusb tool’u.

Nedir bu winusb?

Linux üzerinde çalışan ve exe olmaksızın elinizdeki iso kalıplarını ister terminal isterseniz gui arayüz ile usb bellkelerinize yazabileceğiniz bir tool. Opensource olması ise çok ayrı bir güzel hali bence. Kaynak sitesine ise buradan erişebilirsiniz.

Nasıl çalışır?

gui arayüzü basit çalıştır iso kalıbını seç alt kısımda usb belleğini seç ve başlat standart bir işlem sırası ama benim sevdiğim yöntem ise terminal kısmı 🙂

Terminal yönteminde ise bana tatlı gelen yazma ve işlem process görünümü.

[code]

sudo winusb –install /home/developer/Windows_8.1_Pro_X64.iso /dev/sdb1

işlem gayet açıklayıcı aslında sudo winusb –install "isopath" "usb disk path"

[/code]

yukarıdaki kod ile rahat bir şekilde terminal üzerinden usb belleğinize iso dosya yazma işleminizi yapmış oluyorsunuz.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın