You are currently viewing linux tmp silme sorunu
elementary os

linux tmp silme sorunu

Merhabalar bugün linux tmp silme sorunu‘ndan bahsetmek istedim.

Linux kullanırken tmp klasörünün sildikten sonra gui arayüzün gelmeme sorunu ( -ki ben sildim giriş yapamıyorsun 🙂 ) basit bir şekilde ifade ederek anlatmak istedim.

Diskiniz aşırı yavaşladı ve uyarı veriyor sizde tmp klasörünüz dolu ” rm -rf /tmp/* ” kullanmak yerine ” rm -rf /tmp/” yazarak silme işlemi yaptıysanız geçmiş olsun tmp klasörü uçtu… Sistemi yeniden başlatınca oluşturuyor fakat yazma izinleri ve grup izinleri uçtuğu için bir işe yaramıyor :)) Giriş ekranında öylece kalıyor..

Hata mesajlarında birçok detay veriliyor ama özetlemek gerekir ise sizin yapmanız gereken tmp klasörü oluştu ise izinlerini vermek oluşmadıysa aşağıdaki komut satırana başlamadan önce “mkdir /tmp/” yapmak olsun. Bu sıra ile çalışmaya devam ederseniz sorununuz çözülecektir. Probleminiz bunlara rahmen devam ediyor ise hata mesajlarını göndermeniz veya kullandığınız dağıtımın forumunda paylaşırsanız anında çözüm sunulacaktır.

Bu bilgilerin ardından Uygulamanız gereken komut sırası ;

[code]
chmod -R go-rwx /tmp/* /tmp/.[!.]*
chmod 777 /tmp/.X11-unix /tmp/.X11-unix/*
chmod 1777 /tmp

[/code]

Çözümü için

Benim kullandığım sürüm elementary OS kesilikle tavsiye ediyorum ve ben bu sorunu bu dağıtımda yaşadım lakin son derece kendisinden memnunum…

Elementary OS dağıtımı nedir bilmeyenler için Vikipedia yazısından alıntı : Yavaş gelişen ve buna rağmen hızlı, stabil olan En kötü donanımda bile yüksek performans sağlayan Ubuntu tabanlı işletim sistemidir.

linux tmp remove

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın