Linux

linux tmp silme sorunu

linux tmp silme sorunu

Merhabalar bugün linux tmp silme sorunu‘ndan bahsetmek istedim.

Linux kullanırken tmp klasörünün sildikten sonra gui arayüzün gelmeme sorunu ( -ki ben sildim giriş yapamıyorsun 🙂 ) basit bir şekilde ifade ederek anlatmak istedim.

Diskiniz aşırı yavaşladı ve uyarı veriyor sizde tmp klasörünüz dolu ” rm -rf /tmp/* ” kullanmak yerine ” rm -rf /tmp/” yazarak silme işlemi yaptıysanız geçmiş olsun tmp klasörü uçtu… Sistemi yeniden başlatınca oluşturuyor fakat yazma izinleri ve grup izinleri uçtuğu için bir işe yaramıyor :)) Giriş ekranında öylece kalıyor..

Hata mesajlarında birçok detay veriliyor ama özetlemek gerekir ise sizin yapmanız gereken tmp klasörü oluştu ise izinlerini vermek oluşmadıysa aşağıdaki komut satırana başlamadan önce “mkdir /tmp/” yapmak olsun. Bu sıra ile çalışmaya devam ederseniz sorununuz çözülecektir. Probleminiz bunlara rahmen devam ediyor ise hata mesajlarını göndermeniz veya kullandığınız dağıtımın forumunda paylaşırsanız anında çözüm sunulacaktır.

Bu bilgilerin ardından Uygulamanız gereken komut sırası ;

[code]
chmod -R go-rwx /tmp/* /tmp/.[!.]*
chmod 777 /tmp/.X11-unix /tmp/.X11-unix/*
chmod 1777 /tmp

[/code]

Çözümü için

Benim kullandığım sürüm elementary OS kesilikle tavsiye ediyorum ve ben bu sorunu bu dağıtımda yaşadım lakin son derece kendisinden memnunum…

Elementary OS dağıtımı nedir bilmeyenler için Vikipedia yazısından alıntı : Yavaş gelişen ve buna rağmen hızlı, stabil olan En kötü donanımda bile yüksek performans sağlayan Ubuntu tabanlı işletim sistemidir.

linux tmp remove

Bunu Oyla post

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: