You are currently viewing linux rsync sırasında istenilen dosyaları hariç bırakma

linux rsync sırasında istenilen dosyaları hariç bırakma

Merhabalar size bugün linux rsync sırasında istenilen dosyaları hariç bırakma nasıl bırakma yapılır bilgisi vermek istedim.

Neden böyle birşey yapmak isteyelimki ?

Varsayalım rsync yapıyorsunuz ve büyük boyutlu dosyalar ” mp3 ,video ” gibi dosyaları almanız size bir fayda sağlamıyor. Gereksiz bandwith, hız limiti düşüşleri yaşamamak adına rsync sırasında bu işlemi kullanabilirsiniz.

Linux güzellikleri hiç bitmez diyenleri duyar gibiyim, ama hala içimizde psikopat insanlar var ben Windows seviyorum diyenler :))

Benim anlamadığım lisans ücreti neden ödemek istersiniz hali hazırda geliştirici ve destekleyicisi yüzleri geçen insanlar var iken – ” Hayır abey ben krek kullanıyorum ” diyen insanlarımızıda duyar gibiyim :).. Neyse çok uzattım, kısacası dosya eşitleme yapmak isteyen ve ben eşitleme yaparken bu dosyaları istemiyorum diyenler için aşağı kısımda kodu paylaşıyorum. Linux’lu günler…

linux rsync sırasında istenilen dosyaları hariç bırakma

[code]

rsync -avz –exclude ‘dosya_adı’

[/code]

Bir kod daha eklemek isterim bu kısma merak edenler için ben ssh portunu farklı kullanıyorum nasıl bağlanırım diyenler için ise.

[code]

rsync -avz -e ‘ssh -p PORT’

[/code]

şeklinde kullanımda yapabilirsiniz.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın