You are currently viewing Linux root login detaylı liste

Linux root login detaylı liste

Linux root login detaylı liste alarak neler yaapbiliriz onuda kısaca özetleyeceğim. Linux root ile login olan tüm ip listesi ve tarihleri bulma yönteminden bahsetmek istiyorum.

utmp / btmp Dosya Ne işe Yarar ?

utmp size vb hangi terminalleri, logouts, sistem olaylarını ve sistemin mevcut durumu, sistem açılış süresi de (uptime tarafından kullanılan), kullanıcıların oturum açma tam resmi verecektir
wtmp : utmp tarihsel verileri verir.
btmp : kayıtları sadece başarısız giriş denemesinden.

Neden kullanırız ?

Linux makinalarınızda sizin dışınızda erişen kullanıcıların ip adreslerini ve ne zamanm erişitiğini bulmak istediğiniz zamanlarda kullanabilirisiniz. Bu bilgiler ile istediğiniz ip adreslerini erişimini kapatabilir, raporlayabilir, sorgulayıp gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Linux root ile login olan tüm ip listesi ve tarihleri bulma kod bloğu :

[code]
utmpdump /var/log/wtmp* | awk ‘$4~"root" {print}’
[/code]

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın