You are currently viewing Linux eklenen kullanıcılara ssh yetkisi vermek

Linux eklenen kullanıcılara ssh yetkisi vermek

Merhabalar bugün size kısaca Linux eklenen kullanıcılara ssh yetkisi vermek nasıl oluyor onu aktaracağım.

Neden Gereklidir?

Bu işlem kullandığınız sunucuda eklediğiniz user’a gerekli servisleri başlatmak, node servisleri ve logları kontrol etmek. Sunucuzu optimize, ayar işlemleri için bu işlem gerekebilir. Bu durumlarda root bilgilerini vermek yerine, kullanıcıya bir user tanımlayarak gerekli izinleri verebilirsiniz.

Aynı işlemleri Plesk veya Cpanel kullanırken eklediğiniz kullanıcılara ssh yetkisi vermek içinde aynı kodu kullanabilirsiniz.

Kod Bloğu

[code]
chsh -s /bin/sh {user-name}
[/code]
[code]
chsh [-s login_shell] [user]
[/code]
-s shellGirişi shell varsayılan olarak tanımlar
-l, –list-shells/etc/shells erişim ve kabukları listeler
-u, –helpKullanıcılara mesaj ve bildirim yazmanıza yarar
-v, –versionVersiyon görüntüler

Yukarıdaki kodu root hesabınız veya root yetkisi olan hesabınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Linux eklenen kullanıcılara ssh yetkisi vermek

Linux’ta kullanıcılara SSH yetkisi vermek, birçok durumda kullanıcıların sunucuya uzaktan erişmesine olanak tanır ve bu nedenle oldukça önemlidir. Bu işlem oldukça basittir ve aşağıdaki adımları takip ederek kolayca gerçekleştirilebilir:

  1. Kullanıcının SSH’a erişebilmesi için öncelikle bir SSH istemcisi yüklü olmalıdır. Windows’ta Putty gibi bir istemci, Mac ve Linux’ta ise terminallerde bir SSH istemcisi varsayılan olarak yüklüdür.
  2. Ardından, kullanıcının sunucuda bir hesabı olmalıdır. Hesap oluşturma işlemi için “adduser” komutu kullanılabilir.
  3. Şimdi, kullanıcının SSH’ye erişebilmesi için, sunucuda “/etc/ssh/sshd_config” dosyasını açın ve “AllowUsers” komutunu kullanarak kullanıcının adını ekleyin. Örneğin, “AllowUsers username” şeklinde bir satır ekleyebilirsiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra dosyayı kaydedin ve kapatın.
  4. Son olarak, SSH servisini yeniden başlatmanız gerekir. Bu işlem için “service ssh restart” komutunu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki dımları takip ettikten sonra, belirtilen kullanıcının sunucuya SSH erişime sahip oluyor. Bu işlem, birden fazla kullanıcı için tekrarlanabilir.

SSH yetkileri, sunucunun güvenliği için son derece önemlidir. Bu nedenle, yetkilendirme işlemi yaparken, kullanıcıların minimum gereksinimlerine göre yetkilendirilmeleri ve özellikle hassas verileri olan sunuculara erişim izni verirken çok dikkatli olunması gerekir.

English source.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın