Karşınızda Elementary OS

Bugünlerde bende merak uyandıran ve sevgili Resul abi’nin tavsiyeleri ile araştırmaya başladığım bir linux dağıtımından size biraz bahsetmek isterim. Nedir bu Elementary  OS ne işe yarar acaba…

4.4 GB disk alanı gerektiren dağıtımı 512 MB RAM ve sıradan bir Intel/AMD işlemci ile kullnabileceğiniz bir masa üstü arayüzüdür.

OSX’in tasarım dillinden birçok şeyi ödünç alıp, basitliği ve sadeliği bir adım ileriye taşıyan Linux dağıtımı Elementary OS Luna son sürümünün yayınladı.

Elementary OS, bir işletim sistemi olarak Ubuntu’nun doldurduğu boşluğa benzer bir boşluğu doldurmaya çalışıyor. Sadelik konseptini bir adım öne taşıyan Elementary OS, hem yeni başlayanlar, hem de tecrübeli kullanıcılar için gösterişli, tamamlanmış bir arayüz sunuyor.

Fikirleriniz kodun içinde..

En iyi açık kaynak teknolojisi üzerine inşa edilmiş elementary, son derece geliştirici-dostu platformdur. Uygulamalarınızın gerçek anlamda parlaması için mevcut ve gelecek geliştiricilere varolan en iyi kaynak ve dokümanları sağlıyoruz.

Tasarım

Uygulamanızı birinci sınıf bir deneyime çevirmeyi öğrenmek için İnsan Arabirimi Kılavuzu’nu (HIG) okuyun.

Kod

Uygulama Programlama Arabirimlerimiz (API) hakkında bilgi edinin ve size açık olan tüm yüklü teknolojileri keşfedin.

Yönet

Hata raporlarını yönetmek ve diğer kullanıcılar ile iletişimde olmak için Launchpad kullanın.

Dağıtım

Bir Ubuntu Uygulamalarım hesabı oluşturun ve uygulamalarınızı Yazılım Merkezi’nde yayımlayın.

Çevirmen Olarak Destek Olun

Elementary İşletim Sistemi Dünya Çapındaki İnsanlarca Yapılıp Kullanılmıştır Başka Dillere Çevirerek Bize Bu Deneyimin Daha İyi Olmasını Sağlamakta Yardım Edin

elementary OS, Launchpad üzerinde Rosetta denilen açık ve işbirliğine dayalı bir çeviri aracı kullanır. Daha fazla bilgi edin

Ayrıca Sitemiz Transifex İsimli Şeffaf Bir Çevrimiçi Platform Kullanılarak Açıkça Çevirilmiştir Daha fazla bilgi edin

Kısaca özetledim sanırım ilerleyen zamanlarda sizlere kurulum aşamalarını videolu olarakta sunacağım. Şimdi aşağı kısımda resmi elementary OS sitesinden alınmış olan videoyu paylaşıyorum iyi seyirler dilerim.

[youtube id=”pWoo4xv-qoA” parameters=”pWoo4xv-qoA”]

 

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın