You are currently viewing Centos Node Otomatik Başlatma

Centos Node Otomatik Başlatma

Merhabalar bugün sizlere Centos Node Otomatik Başlatma işlemlerini anlatmak istedim. Bir çok internet sitesinde gezinmeme rağmen mantıklı ve açık olarak anlatılan kaynak bulamadım, Centos Sunucularda Node Otomatik Başlatma konusunda bir çok yabancı kaynak ve derleme sonucunda ortaya çıkan işlemleri ve yazıladığım kod bloğunu sizinle paylaşacağım.

Başlamadan önce kısaca node js nedir sorusuna cevap olarak :

NodeJS sunucu tarafında javascript ile kod geliştirilmesini sağlayan, chrome gibi v8 javascript engine (javascript kodunu makine diline çevirir) üzerinde çalışan bir platformdur.

Nodejs joyent firmasının bir markasıdır ve 2009 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Nodejs ölçeklenebilir, olay güdümlü (event-driven) asenkron, non-blocking I/O çalışma modelini kullanır. Bu da yüksek performans ile çalışmasını sağlar. Linkedin mobil sunucu tarafında nodejs ye geçtikten sonra sunucu sayısını 30 dan 3 e düşürdüğünü ve bazı işlemlerde 20 kata kadar daha hızlı olduğunu açıklamıştır[1]. “- Harun ÖZER’e bu güzel yazısı içinde teşekkürler.

Centos Node Otomatik Başlatma da Yapılacaklar

1.cd /et/init.d/ girin 
2.nano kurti_Node yazıp enter'a basın
3.aşağıdaki kodu aynı şekilde yapıştırıp gerekli yerleri kendinize göre düzenleyin
#!/bin/sh
# Note runlevel 2345, 86 is the Start order and 85 is the Stop order
# chkconfig: 2345 86 85
# description: Description of the Service
# Below is the source function library, leave it be
. /etc/init.d/functions
# result of whereis forever or whereis node
export PATH=$PATH:/usr/local/bin
# result of whereis node_modules
export NODE_PATH=$NODE_PATH:/usr/local/lib/node_modules/npm/node_modules

pkill node

start(){
#    node --max-old-space-size=16002 /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/node/server.js > node_log 2> node_err &
    node --nouse-idle-notification --expose-gc --max-old-space-size=8192 /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/node/server.js > /node_log 2> /node_err &
    node --max-old-space-size=2048 /var/www/vhosts/minticity.com/httpdocs/node/kurti.js > node_log 2> node_err &
#    node /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/node/server.js > node_log 2> node_err &
}

stop(){
    pkill node
}
case "$1" in
    start)
        echo "Start service Servis"
        start
        ;;
    stop)
        echo "Stop service Servis"
        stop
        ;;
    *)
        echo "Usage: $0 {start|stop}"
        exit 1
        ;;
esac

daha sonra yapacağımız işlemleri ise;

cd /etc/init.d chmod a+x SERVICE_NAME chkconfig --add kurti_Node

yapacaklarınız bu kadar. Herhangi bir sorun yaşamanız halinde yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Bol kodlamalı günler..

CentOS Nedir?

CentOS The Community Enterprise Operating System kelimelerini temsil etmektedir. CentOS Projesi sağlam ve güvenilir bir açık kaynaklı ekosistem sunmaya odaklanmış, toplum odaklı özgür yazılım çabasıdır. CentOS kullanıcıları için, geniş bir yelpazeye uygun dağıtımlarıyla istikrarlı yönetilebilir bir platform sunar. Red Hat Enterprise Linux ‘a ücretsiz alternatif olarak çıkarılan CentOS, son kullanıcıyı değil Red Hat ‘ın ücretli sistemleri ile %100 uyumluluğu hedefleyen sunucu odaklı bir linux dağıtımıtır. CentOS Red Hat firmasının dağıtımı olan Red Hat Enterprise Linux (RHEL) kaynak kodları üzerine kurulu ve bu dağıtımla uyumludur.

CentOS 7 sistemi reboot yapmaya ihtiyaç duymadan kernel patch geçebilmeye olanak sağlayan kpatch (Dynamic Kernel Patching) uygulaması gibi özelliklerle kendini bir kez daha muhteşem kılmayı başarmıştır. MySQL yerine MariaDB ‘ye tercih etmesi, iptables yerine firewalld yapısına geçiş yapmıştır. Gnome 3.8 den 3.14 e, KDE 4.3 den 4.14 e, Xorg-X11-Server 1.15 den 1.17 ye, libreoffice 4.2.8 den 4.3.7 ye, openldap 2.4.39 dan 2.4.40 sürüme gibi bir sürü güncelleme gelmiştir.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın