Linux

Centos Plesk Disk ekleme ve yazma izni

Centos Plesk Disk ekleme ve yazma izni
5

Centos Plesk Disk ekleme ve yazma izni;  Merhabalar sizlere bugün centos 7 üzerinde kurulu olan plesk lisansınız ile yeni bir disk eklediğiniz zaman bu disk erişim ve yazma izni nasıl verilir size onu aktaracağım.

Ne işe yaramaktadır?

Centos üzerinde plesk kullanan kullanıcıların zamanla disk alanı ile ilgili sıkıntılı olabilir, bu durumlarda sisteminize disk eklemek ve bu diskleri tanıtarak yazma izinlerini vermeniz gerekebilir.

Ne yapmak Gerekli?

Alttaki kodları /etc/fstab dosyanıza yazmanız gereklidir. Bu işlemlerden sonra sıkıntsız diskleriniz eklenmiş olacaktır. Aşağıdaki kodları fstab ekledikten sonra restart atmanız gereklidir. Restart atmadan disk ekleme işlemleri için mount komutlarını incelemeniz gerekmektedir.


/dev/sdb1 /var/www/vhosts/comain.com/httpdocs/storage/upload/disk1  ext4 defaults rw,user,exec,umask=000
/dev/sdc1 /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/storage/upload/disk2  ext4 defaults rw,user,exec,umask=000
/dev/sdd1 /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/storage/upload/disk3  ext4 defaults rw,user,exec,umask=000
/dev/sde1 /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/storage/upload/disk4  ext4 defaults rw,user,exec,umask=000
/dev/sdf1 /var/www/vhosts/domain.com/httpdocs/storage/upload/disk5  ext4 defaults rw,user,exec,umask=000

Bilmeyenler için Fstab nedir?

Fstab sabit diskinizdeki bölümleri sisteminize bağlama (mount) işleminin otomatik olarak yapılabilmesi için gerekli bir ayar dosyasıdır. Bu başlık altında fstab dosyanızı nasıl düzenleyeceğinizi öğreneceksiniz.

  • Fstab, dahili sürücüleri, CD/DVD sürücülerini ve ağ dosya paylaşımını (samba/nfs/sshfs) düzenler. Flash bellekler gibi taşınabilir cihazlar da fstab üzerinden sisteminize bağlanabilir, ancak varsayılan halde bu cihazlar gnome-volume-manager tarafından otomatik bağlanacaktır. (gnome-volume-manager bu yazının konusu değildir.)
  • “mount” komutu ve fstab dosyasının ayarları çok benzerdir.
  • fstab dosyasında belirtilmiş sürücüler ve bölümler, sistem açılışında (boot) otomatik olarak bağlanmak üzere ayarlanabilirler.
  • Bir sürücü veya bölüm fstab dosyasından bağlanmamışsa, mount komutuyla elle bağlama işlemini yalnızca “root” yetkilerine sahip kullanıcılar yapabilir.
zvr
Bu Yazıyı Değerlendirin
Tagged , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir