You are currently viewing Centos Plesk cron ile mysql database otomatik yedekleme
Centos Plesk cron ile mysql database otomatik yedekleme

Centos Plesk cron ile mysql database otomatik yedekleme

Merhabalar bugün sizlere Centos Plesk cron ile mysql database otomatik yedekleme nasıl yapılır onun kodlarını paylaşıp dilim döndüğüncede yazmaya çalışacağım.

Plesk kullanan root ” yöneticiler ” database yedeklemek için bir çok yöntem kullanırlar, her yiğidin yoğurt yiğişi farklıdır neticede bende şirket için farklı bir şekilde yoğurt yeme şeklini benimseyip alt kısımdaki bash scriptini yazdım.

Ne gereke vardıki?

Diyenler olabilir elbette bu işlemleri plesk üzerinden zamanlanmış görev şeklinde oluşturup full yedek alabilirsiniz, istediğiniz gib derleyebilirsinizde ama dediğim gibi ben yoğurdu böyle sevdim :)).

Neler yapılabilir ?

Bu alttaki kodları kendi istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz elbette. Bir ek yapıp belirli zaman aralığına gelenleri silebilir, belirli ay dönemlerini sıkışıtırıp farklı bir klasöre taşıyabilirsiniz, dediğim gbii hayal ve kod gücünüze kalmış gerisi.

Kod çalışıyomu peki ?

Elbette alt kısımda betimlediğim script sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Çalışan Kod Bloğu

[code]
#!/bin/bash
DATE=`date +%Y_%m_%d-%H_%M`
USER=admin
PASSWORD=`cat /etc/psa/.psa.shadow`
RESULT=`mysql -u$USER -p$PASSWORD -e "SHOW DATABASES"`
for i in $RESULT
do
#echo $i
if [ $i != "information_schema" ] && [ $i != "Database" ] && [ $i != "apsc" ] && [ $i != "horde" ] && [ $i != "mysql" ] && [ $i != "psa" ] && [ $i != "roundcubemail" ] && [ $i != "performance_schema" ] && [ $i != "phpmyadmin_rZwDter6S4mp" ] && [ $i != "" ];then
NAME=${i}__$DATE
db_size=$(mysql -u$USER -p$PASSWORD –silent –skip-column-names -e "SELECT ROUND(SUM(data_length), 0) FROM information_schema.TABLES WHERE table_schema=’$i’;");
#echo $db_size
mysqldump -u$USER -p$PASSWORD $i | pv –progress –size $db_size > /home/mysql_daily_backup/$NAME.sql
fi
done
#echo $DATE
#echo $RESULT
[/code]

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

This Post Has 2 Comments

  1. Sk

    Bize çalışmayan kod bloğunuda verin çalıştıralım sayın kurti. Çalışan kod bloğunu herkes çalıştırır.?

    1. kurtitasarim

      Şimdi bir müdüre kalkıp müdürcüm bu kod çalışmıyor al çalıştır denmez :)) Bize balık tutmayı öğreten sevgili müdürüm.

Bir yanıt yazın