You are currently viewing visual studio code ftp bağlama
visual studio code ftp bağlama

visual studio code ftp bağlama

Merhabalar bugün sizlere yeni yeni kullanmaya başladığımız visual studio code ftp bağlama nasıl yapıyoruz aktarmaya çalışacağım. Başlamadan önce bilmeyenler için daha fazla bilgiyi buradan ingilizce olarak alabilir veya biraz daha sabırlı olursanız bende paylaşıyor olacağım 🙂

Neden Gerekli

Proje geliştirme esnasında veya bir projeyi düzenlemek istediğiniz durumlar olabilmektedir, bu durumda farklı bir ftp programı kullanarak ilgili yere bağlanarak dosya indir,düzenle ve yükle yapmak iş yükü olmak ile beraber zaman kaybetme odaklı işlem olmaktadır.

Elbette visual studio code alternatifi bir ide kullanarak işlemlerini yapabilirsiz, bu ide’ye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Ben normal şartlarda phpstorm kullanmaktayım lakin son zamanlarda visual studio code denemekteyim.

Proje geliştirme süreçlerinde kullanıcıların ftp hesaplarına bağlanmam gerektiğinde farklı bir program kullanmak yerine yerleşik bir plugin ile devam etmek isterim, işte tam burada imdadınıza yetişecek olan plugin..

visual studio code ftp bağlama Nasıl Kurabilirim ?

visual studio code programınızın açık olduğunu varsayarak anlatmaya devam edeceğim,

View > Extension kısmına gelin.

visual studio code ftp bağlama

sol kısımda açılan kısımda arama alanına : @sort:installs ftp yazın

SFTP pluginini bularak install butonuna basınız.

Kurulum Sonrası

Kurulum sonrasında yapılacak işlemler aslında kolay olacaktır. Mac kullanıcıları için command + shift + p tuşuna basarak alt kısımda açılan bir ekran ile karşılaşacaksınız.

SFTP:Config kısmına gelin

Karşınıza yukarıdaki şekilde ftp düzenleme editörü açılacaktır. Bu kısımda kendi bilgilerinize göre düzenleme yaparak kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Dikkat !
Default ayarlarda size password kısmı gelmemektedir. Bu kısımda ben otomatik olarak bağlanması için bilgileri kendime göre düzenlediğim için gelmiştir. Dilerseniz bu kısmı silerek her bağlantı aşamasında password girişi istetebilirsiniz.

Dilerseniz sunucunuz için bu ayarları sftp olarak yaparak tüm hosting hesaplarınızıda listeleyebilirsiniz.

Umarım birazda olsa sizlere faydalı olacaktır. Sorularınız olursa elimden geldiğince sizlere cevap vermeye çalışacağım.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

This Post Has 2 Comments

  1. Faruk ENEZ

    Peki hocam birden fazla sitenin ftp bağlantısını yapamaz mıyız?

    1. kurtitasarim

      Tabiki yapabiliriz, burada bir sınırımız bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın