You are currently viewing Uzaktan Eğitim Programları
remote education system

Uzaktan Eğitim Programları

Merhabalar, dünya’nın genel durumu nedeni ile eğitimlerin aksamadan devam edebilmesi için gerek duyabileceğini Uzaktan Eğitim Programları hakkında derlediğim bilgileri sizinle paylaşmak isterim.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Öğrenenlerin zamana ve mekana bağlı olmaksızın kaynaklara uzaktan erişebildiğimiz eğitim modelidir. Uzaktan eğitimin gelişim evreleri incelendiğinde geçmişinin sanıldığından daha eskiye dayandığı; içeriğin sunumu ve kullanılan teknolojilere beş ana döneme ayıldığı görünmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz vikipedia inceleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitim için kullanabileceğimiz programlar alt kısımda paylaşılmıştı.

Likedin üzerinden bir arkadaşın paylaştığı görsel
Zoom

Zoom, video konferansı, çevrimiçi toplantılar, sohbet ve mobil işbirliğini birleştiren iletişim yazılımı sunmaktadır. Zoom’un en güzel özelliklerinden biride android / ios uygulamaları olmasıdır.

Ücretsiz olarakta kullanabileceğiniz gibi uygun fiyatlı olarak diğer paketlerinden yararlanabilmektesiniz.

Vedamo

Vedamo LMS ağırlık bir sistem olmaktadır. Öğretmenlerin eğitim materyallerini, ders günleri ve saatleri, sınıfa katılacak öğrenci listesine kadar hazırlayıp, bildirim gönderimini sağlayabilirsiniz. Vedamo kapsamlı ve güzel olmasına rağmen benim ücretli alımından sonra dezavantaj olarak gördüğüm durumu ise dosya paylaşım durumudur.

Her öğretmen için ayrı kota tanımlaması yapabilmekte olup, admin veya manager öğretmen tarafından yüklenen dosyaları diğer öğretmenler ile paylaşamamaktayız.

Fiyat olarak opsiyonel olmak ile beraber en düşük paketinde size anlık 1 sınıf oluşturma hakkı vermektedir, aynı anda birden fazla sınıf açmak isterseniz ek sınıf ve kullanıcı satın almanız gerekmektedir.

Adobe Connect

Gerçekten bu işi en uzman şekilde yürütmek isterseniz kesinlikle aradığınız program adobe connect‘tir. Fakat ücretide bir o kadar yüksektir. Ülkemizdeki döviz durumunuda baz aldığımızda, yüksek fiyatlar çıkmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz firmadaki yetkili ( bu kısım tartışılır iddası o şekilde ) sınıf başına 200$ ücreti olduğunu ve 1 sınıf başına 100 öğrenci dahil edebildiğimizi söylemektedir. Fakat kendi sitesi üzerinde çok fazla detay vermeden satın alma yapmaya yönlendirip içeride daha fazla ödeme alacak gibide izlenim yaratmaktadır.

Adobe connect 30 ila 90 gün arasında deneme sürümü vermektedir. Fakat size verdiği deneme sürümüde kısıtlı olacaktır. Kullanımı diğer programlara / uygulamalara göre daha zor gelmekte ama ufak bir eğitim videosuda giriş yaptıktan sonra karşınıza gelmektedir.

Bunların haricinde skype bir çok uzaktan ders veren arkadaşın tercihidir, fakat 2021 yılında bu güzel uygulamada aramızdan ayrılacak olup Microsoft teams geçiş yapacaktır.

Sizinde incelediğiniz, kullandığınız uzaktan eğitim programları varsa buradan paylaşıp konuya destek olabilirsiniz.

webinar

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın