You are currently viewing RIPE NCC tüm ip adresleri tükendi
RIPE NCC tüm ip adresleri tükendi

RIPE NCC tüm ip adresleri tükendi

RIPE NCC tüm ip adresleri tükendi 25 Kasım 2019’da saat 15: 35’te (UTC + 1), son /22 IPv4 adrelserinide teslim edildiğini duyurdu ve ellerinde hiç IPv4 kalmadığını ilettiler.

Fakat hosting firmaları için bu duyuru uzun süredir beklenmekte olup, şaşıracaklarınıda sanmıyorum. ” Our announcement will not come as a surprise for network operators – IPv4 run-out has long been anticipated and planned for by the RIPE community “. Topluluk kendilerini kaynaklara karşı sorumlu gördüğünü, 2012 yılında elindeki son /8 ipv4 adreslerini verdikten sonra /22 ipv4 tahsis ettiğini belirtiyorlar. 

Kara Listede olan IPv4 adresleri

Topluluk her ne kadar ellerindeki IPv4 adreslerin bittiğini söylesede kara listede olan ve atıl kalanIPv4 adreslerini kurtarmaya devam edeceklerini belirtmektedirler.

Ek olarak topluluk atıl kalan, hiç kullanılmayan IPv4 adreslerini tekrar kullanılması için çalışacağını belirtiyorlar. Ellerine ulaşan yeni ip adreslerini üyelere tahsis edeceklerini / bilgilendireceklerini belirtmektedirler.

Kısaca topluluk bir uzun bir süre IPv4 tahsis edemeyeceklerini, kayıt olan ve bekleyen üyelerine /24 ulaşması halinde paylaşacaklarını belirtmektedirler.

Topluluk üzerinde dilerseniz bu adres üzerinden IPv4 bekleme listesinide görebileceğinizi unutmayın.

IPv6 geçişleri

Bu konuda beyaz.net’in bir yazısını paylaşmak istiyorum, fakat bu konuda bir çok makaleyide internet üzerinden bulacağınızda belirtmek isterim.

IPv6’ya geçişlerin başladığı son 6 yılda kullanım oranlarının ne durumda olduğunu gösteren Internet Society[1] web sayfasında yayınlanan rapora göre, günümüzde internet kullanıcılarının %25’i internet servislerine IPv6 ile ulaşıyor.

Amerika, Avrupa ve Asya’daki büyük operatörlerin çoğunun IPv6 hizmetini büyük oranlarda sağladığı görülmektedir. Amerika T-Mobile %93, Hindistan Reliance Jio %87, İngiltere British Sky Broadcasting %86 ve Belçika VOO %73 oranında IPv6 dağıtımı yapmış durumda.

Ülkelerin operatör kullanıcı sayısına göre IPv6’ya geçiş oranları Hindistan Reliance Jio 237 milyon, Amerika Comcast 36 milyon ve AT&T 30 milyon oranlarında bir dağılım gösteriyor.

Belçika, Yunanistan, Almanya, Amerika, Uruguay, Hindistan, İsviçre, Japonya, Malezya ve Brezilya yeni protokole geçen diğer ülkeler.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın