You are currently viewing Raspberry pi Compute Blade

Raspberry pi Compute Blade

Raspberry pi Compute Blade; Raspberry Pi meraklıları, 1U raf alanına 64 ARM CPU çekirdeği sığdırmak için Uptime.Lab’ın 1U Blade’ini kullanan Jeff Geerling‘in son projesiyle ilgilenebilirler. 64 ARM CPU çekirdeğini bu kadar küçük bir alana sığdırabilmenin avantajlarından biri, güçlü bir Pi kümesi ve PoE+ desteği, NVMe SSD’ler için bir M.2 yuvası ve bir TPM 2.0 modülü sayesinde Pi kümesi oluşturma yeteneği sunar.

Sizde sunucular ve raspberry pi meraklısı biri iseniz ve bu işe gerçekten ilgi duyuyorsanız mutlaka buna bakmalısınız. Linux dışında merak duyduğum ve arada evde kurcalamaktan memnuniyet duyduğum bir cihazdır Raspberry pi.

Bir 1U raf muhafaza hazılanmaktadır, bu rafın şunları sağlayacağı planlanmaktadır:

  • 64 ARM CPU çekirdeği
  • 128 GB’a kadar RAM
  • 16 TB+ NVMe SSD depolama


Raspberry’nin piyasada 8 GB modellerini bulmanız neredeyse şu an imkansız, çünkü piyasaya sürülmesiyle beraber tamamen tükenmiş görülüyor. Piyasada en kolay bulabileceğiniz 4GB modeller ile 16 adeti kullanarak 64GB elde edebilirsiniz.

Raspberry pi modellerini seri olarak olarak kullanabilmek için Kubernetes benzeri bir araç kullanmanız gerekmektedir. Fakat paralel yürütebileceğiniz iş yükleriniz varsa ve çok fazla 64 Bit ARM işlemci çekirdeğinize ihtiyacınız varsa Ampere Altra alternatif bir modellemedir.

Her Blade aşağıdaki özelliklere sahiptir:

NVMe SSD’ler için M.2 M anahtarı yuvası
TPM 2.0 modülü
Gigabit Ethernet ile entegre PoE+
Bir PWM fan başlığı
RTC veya Zymkey 4i için UART hata ayıklama başlığı ve kısmi GPIO başlığı
eMMC yanıp sönmesi için 1x HDMI, USB 2.0 ve USB-C
Lite CM4 modülleri için microSD kart yuvası
GPIO kontrollü ID LED’i ve SSD etkinlik LED’i

Raspberry pi Compute Blade Daha Fazlası

Dilerseniz daha detaylı olarak aşağı kısımdaki video izleyebilir ve projeyi takip edebilirsiniz.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın