You are currently viewing Raspberry Pi 4 dht modül kullanımı
Raspberry Pi 4 dht modül kullanımı

Raspberry Pi 4 dht modül kullanımı

Merhaba, bugün sizler ile çok fazla kaynak olan ama nadir olarak çalışan repoları bulunan Adafruit Python reposunu aktarmaya çalışacağım. Raspberry Pi 4 dht modül kullanımı nedir, ne işe yarar kısa bir özetle aktaracağım.

Bilmeyenler için

Raspberry Pi Vakfı tarafından Broadcom ile birlikte geliştirilen bir dizi küçük tek board’lı bilgisayardır.Raspberry Pi projesi, okullarda ve gelişmekte olan ülkelerde temel bilgisayar bilimi öğrenmek içinde kullanılmıştır. Günümüzde aktif olarak büyük, küçük tüm projelerde kullanılmaktadır.

Nerede Kullanacağım?

Burada biraz hayal gücünüzüde kullanarak gözünüzde canlandırmanızı istiyorum. Bu projeyi hali hazırda kendim için geliştirmekte olup, ilerleyen dönemlerde resimler ve kod örneğini sizinle paylaşıyor olacağım. Bir sunucu kabininiz olduğunu ve içinde Server, NAS, router vb. cihazlarınızın olduğunu düşünün. Burada Kabinetler için elbette termostatlı fanlar mevcut elbette ama bunu bu kadar basite indirgemeden şu şekilde hayal edelim; Kabinet içinde ısımız belirli bir seviyeye geldiğini düşünelim, fanlarımızı devreye almadan önce bir uyarı log veya mail ile bunu bilgi olarak paylaşalım. Akabinde fanlarımızı raspberry pi’mizden faydalanarak devreye alalım ve normal sıcaklığına düşüne kadar çalışmasını sağlayalım, normal seviyeye düşmesi ile bir bilgi kaydını paylaşım. Bunun sebebi ne kadar sürede soğutabildiğimiz, ne kadar süre fanların çalıştığını ve hangi sıklık ile bu ısınma olayını yaşadığımızı tespit edebilelim. Bu kabine içine birde kilit kontrol sistemi koyarak, ne zaman açıldı, kim açtı gibi bilgileride almak için kullanabiliriz elbette.

Raspberry Pi 4 güncelleme ve repo Kurulumu

Burada Raspberry Pi 4 board’unuzu microsd kartınıza yükleme yaparak, bordu devreye aldığınızı varsayıp basit bir kaç adımı sizinle paylaşıp örnek yayınlıyor olacağım. Bu adımları dilerseniz raspberry pi’nizi monitöre bağlayarak terminal arayüzü ile dilerseniz farklı bir network üzerinden SSH ile erişerek uygulayabilirsiniz.

Benim elimde olan DHT22 olduğu için çalıştırdığım komut siteye göre farklıdır bilginize.

sudo apt-get update
sudo apt-get install build-essential python-dev
git clone https://github.com/adafruit/Adafruit_Python_DHT.git
cd Adafruit_Python_DHT
sudo python setup.py install
sudo python3 setup.py install
cd examples
python AdafruitDHT.py 22 17

Kısaca Raspberry Pi 4 hangi bacak 17 diyenler olacaktır diye terminal arayüzünden pinout komutunu çalıştırdığınız zaman ekranda size pinlerin GPIO karşılığını gösterdiğini rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Raspberry Pi input command

Raspberry Pi 4 dht modül kullanımı ve Test Ortamı Repo Tercihi

İnternet üzerinde çok fazla Raspberry Pi 3 ve önceki versiyonlar için paylaşılan kütüphaneler bulunmaktadır. Burada benim test ortamında kullandığım ve çalıştığından emin olduğum repoyu, testler sırasında yararlandığım İngilizce siteyide sizler ile paylaşmak istiyorum.

Github repo’su olarak bu adresten yararlanabilirsiniz public olarak yayınlanmakta olup sıkıntısız olarak example çalışmaktadır.

İngilizce DHT11 baz alınarak anlatılan ve repoyu bulduğum kaynak adres ise buradan bakıp incelemede bulunabilirsiniz.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın