Genel

Laravel composer hatası

Merhaba bugünkü kısa notum laravel composer işleminde Please provide a valid cache path hatası. Fakat Laravel composer ile alakalı birden faza hata olabileceğini unutmayalım.

Bu hatayı nasıl aldık

Hatayı alma sebebim Laravel projesini indirdikten sonra komut satırına composer install / update komutlarını girdikten sonra ortaya çıktı. Laravel projenizde composer install ya da update yazdığınız zaman size aşağıdaki gibi bir çıktı veriyorsa;

Please provide a valid cache path

Laravel root dizininde bulunan storage klasörü altındaki klasörlerin eksik olmasıdır. Bu kısımda dilerseniz aşağıda bulunan dizinleri el ile oluşturmak yeterli olacaktır.

  • app,logs,framework
  • framework > cache,sessions,testing,view
  • framework > cache > data

Dilerseniz bu linkten storage dosyasını indirip açtıktan sonra içinde bulunan dosyaları storage dizinine atabilirsiniz.

Please provide a valid cache path

Yukarıda belirtilen adımları uyguladıktan sonra composer install veya composer update komutlarını rahatlıkla çalıştırabiliriz. Bu işlemi tamamladıktan sonra karşınıza çıkacak ekranımız;

Sorunsuz olarak komutumuz çalışmış olacaktır. Bu işlemden sonra diğer işlemlerimize devam edebiliriz.

Aldığınız farklı hatalar olması halinde dilerseniz aşağıda yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Vikipedia’da Laravel

Laravel, versiyon 4’ten itibaren bağımlılık yönetimi (dependency management) için composer paket yöneticisini tercih etmiştir. Yine versiyon 4’ten itibaren Doctrine, Monolog gibi paketlerin yanı sıra web iskeletini oluşturan komponentler için Symfony2 paketlerinden yararlanmaktadır.

Versiyon 5 ile birlikte dizin yapısında önemli bir değişikliğe gidilmiş ve PSR-4 standartlarına daha uyumlu bir yapı haline getirilmiştir.

Bunu Oyla post

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: