Parolanızı değiştirmeniz gerekmektedir uyarısı

Parolanızı değiştirmeniz gerekmektedir uyarısı ? Evet arkadaşlar geldik yine saçma bir windows uyarısına daha :)) bu yazımda windows server işletim sistemlerinde veya normal işletim sistemlerinde ” genelde windows mantıklı bir işletim sistemi değildir ” bazen parolanızı değiştirmeniz için şu kadar gününüz kalmıştır gibi bir uyarı alabilirsiniz. Bu durumda eğer isterseniz parolanızı ” engür hoca saolsun :)) ” değiştirebilir veya yerel grup ilkesi ” grup policy management ” den sürenizi uzatabilirsiniz bunu yapmak için izleyeceğimiz adımlar ;

1. başlat -> çalıştır’a gelin
2.gpedit.msc yazıp entera ” tamam” basın
3. açılan ekrandan ” kimi bilgisayarlarda geç gelebilir”
4. Yerel Bilgisayar ilkesi -> Bilgisayar Yapılandırması -> Windows Ayarları -> Güvenlik Ayarları -> Hesap ilkeleri -> Parola ilkesi
5. Sol kısımda parola geçerlilik süresi üst sınır yazan kısmı  1 ila 998 arasında bir sayı yazmanız yeterlidir .

Bu kısma 0 girdiğinizde kullanıcı oturum açtığında hemen şifresini değiştirebilir.

ingilizce kullanan arkadaşlar ise :

Default Domain policy computer configurationWindows settingsSecurity settingsAccount policy

Enforce Password History Kullanıcılar parolalarını değiştirdiklerinde kaç tane eski parolanın saklanacağını belirler. Varsayılan değeri 24 tür.

Maximum Password Age Kullanıcıların kaç günde bir parolalarını değiştirmesi gerektiğini belirler. Örneğin 72 ayarlanan kullanıcıların 73. Günde parolalarını değiştirmeleri gerekir. En az gün sayısı parolanın hiçbir zaman değişmeyeceği anlamına gelen 0′dır. Maksimum gün sayısı 999′dur. Domain controller da varsayılan değer 42 gündür.

Minimum Password Age Kullanıcıların parolalarını değiştirmeden önce ne kadar gün kullanması gerektiğini belirleyen policydir. Password History policy nin düzgün çalışması için 0 günden fazla olmalıdır. Maksimum 998 minimum 0 gündür.0 girilirse kullanıcı anında parolasını değiştirebilir.

Minimum Password Length Kullanıcının minimum parola uzunluğudur. Maksimum değer 14 tür. Minimum değerde 0′dır. 0 olarak ayarlanırsa boş parola girilebilir. Varsayılan değeri 7′dir.

Password Must Meet Complexity Requirements Kullanıcının kullanacağı parolanın kompleks olmasıdır yani büyük harf, küçük harf, rakam ve sembolden oluşması gerekir Enable durumda ise. Disable durumda ise kompleks olmasına gerek yoktur.

Store Passwords Using Reversible Encryption Parolanın düz metin şeklinde şifrelenmesine izin veren bir policy dir. Varsayılan durumda disable’dir .Güvenliği azalttığı için ihtiyaç duyulduğu zaman aktif edilmelidir.

ingilizce kaynak için mshowto sitesine teşekkürler…

group policy
group policy

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın