You are currently viewing Mysql erişim kısıtlı kullanıcı ekleme ve alan tanımlama

Mysql erişim kısıtlı kullanıcı ekleme ve alan tanımlama

Mysql erişim kısıtlı kullanıcı ekleme ve alan tanımlama

Merhabalar sizlere bugün mysql yenir bir kullanıcı ekleyip phpmyadmin üzerinden kısıtlı olarak belirli alanlara nasıl erişim verilir anlatacağım. Mysql erişim kısıtlı kullanıcı ekleme ve alan tanımlama neden gerekli neler yapılabilir onlardanda kısaca bahsedeceğim.

Neden Kısıtlı Hesap ?

Phpmyadmin üzerinden düzenleme, ekleme ve silme gibi işlemlerinizde kalabalık ekiplerde çalışanlar için bu tarz ihtiyaçlar doğabilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanıcı bazlı yeni nir hesap ekleyip erişmesi gereken alanları tanımlayabilir ve bu işlemleride kısıtlayabiliriz.

Ne gerek varki ?

Varsayalım bir proje geliştiriyorsunuz ve bu projede tek bir hesap ile tüm işlemleri yapabileceğinizi söylüyorsunuz. Haklısınız peki işler ya yolunda gitmez ise ve kasıtlı olarak tablo silmeye veya dataları çekmek isteyen kullanıcılar olursa? Bu gibi durumlarda bu işlemler ortaya çıkmaktadır. Kısıtlı ve kullanıcı bazlı hesaplarda herkesin erişebileceği yerleri belirleyebilir ve buna göre önlem alabilirsiniz. Burada bahsettiğim ” Insert, Update ve Delete ” işlemleride bunlara dahildir.

 

Örnek Kod

Çok fazla alanı olan ve tek tek eklemek yerine alt kısımda belirttiğim sql sorgusu ile tablolarınızı satır satır oluşturup gereksiz alanları veya işlemleri editleyebileceğiniz bir sorgu oluşmaktadır.

[code]
SELECT CONCAT(‘GRANT SELECT, SHOW VIEW ON mydatabase.`’, TABLE_NAME, ‘` to ”myuser”@`myhost`;’)
FROM INFORMATION_SCHEMA.TABLES
WHERE TABLE_SCHEMA = ‘mydatabase’;

[/code]

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın