You are currently viewing macOS uzak server disk olarak bağlanma
macOS uzak server disk olarak bağlanma

macOS uzak server disk olarak bağlanma

Merhabalar bugün sizlere macos uzak server disk olarak bağlanma işlemini aktarmaya çalışacağım.

Daha önceki bir yazımda, sshfs kullanarak server disklerini bağlamanın nasıl yapıldığını aktarmıştım. İlgili yazıyı okuyarak bu işleme başlamadan önce bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başlamadan Önce

İşlemlere başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Bunlar makina üzerinde muhakkak yedek almanızı öneririm, olası aksi durumlarda veri kaybınızın olmaması önemlidir..

Hadi Başlayalım!

Kurgumuz;
Local Server = Local Pc

NOT : Burada local server olarak synology bir NAS makina, sanal makinamda ise macOS Catalina işletim sistemi kullanılmıştır.

Amacımız burada macOS işletim sisteminde server cihazımdaki bir klasöre tarafıma atanmış olan kullanıcı adı ve şifre ile mount ederek kullanmayı sağlamaktır.
Sırası ile kuracağımız paketler;
1. brew
2. osxfuse
3. sshfs

Dikkat brew paketlerini kurmadan diğer paketlerin kurulumlarını sağlayamazsınız, burada ilk olarak brew paketini kurmamız gerekmektedir. Brew paketini kurmak için kullanacağımız komutumuz;

/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"

Brew paketinin kurulumunu sağladıktan sonra diğer paketlerimiz için gerekli olan komut satırımız ise sırası ile şu şekilde olacaktır;

brew cask install osxfuse
brew install sshfs

Yukarıdaki işlemleri sırası ile yaptıktan sonra tüm işlemler tamamdır. Sonraki işlemlerimiz ise sshfs ile dosyanızı server bağlamak olacaktır.

sshfs -o allow_other,defer_permissions [email protected]:/serverpath /Users/user/Desktop/file

Yukarıdaki komut satırını kullanarak masa üstünde bulunan file isimli klasörümüzü remote dosyamıza bağlamış olduk.

Aşağıdaki videoda sanal makinada oluşturduğum macOS Catalina ile localde bulunan server bağlama işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Videodaki örneği izledikten sonra takıldığınız yerler olursa sorabilirsinizde.

Umarım yukarıda paylaştığım video yararlı olmuştur. Daha acemi olarak bu video işine devam ediyorum, yeni video ve yazılarda görüşmek dileği ile.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın