Genel

Kendi siteni kendin yap

Bugün sizler ile kod haricinde bir eleştiri yapmak istedim. Son zamanlarda dönen artık kus getiren reklam olan Kendi siteni kendin yap olayından bahsetmek, birazda sitem etmek isterim.

kızgın yazılımcı

Bugün sizler ile kod haricinde bir eleştiri yapmak istedim. Son zamanlarda dönen artık kus getiren reklam olan Kendi siteni kendin yap olayından bahsetmek, birazda sitem etmek isterim.

Her yerde sürekli dönen kolayca web sitenizi yapın profesyonel görünüme sahip diye bir yanıltıcı reklam dönmektedir. Düşük maliyetler ile web sitesi yaparak çok kaliteli site ortaya çıkacağını sanan ve developer’lara gelip bak bu firmalara şu fiyata siteni yapabilirsin diyorlar şeklinde gelen insanlar var. Şimdi size basit mantıkları ile giderek bu işlerin o kadar kolay olmadığını anlatmak isterim;

ilk olarak size hazır taslaklar verilmektedir, siz bu taslağı seçerek ilgili yerleri doldurup bu taslağın size uygun hale gelmesini sağlamaya çaışıyorsunuz.

ikincisi elinizde sizin işinizi ve ürünlerinizi özgün bir şekilde anlatacak yetenek yok ise kısa kısa cümleler kurup geçtiğinizde koca sitenizde karınca duaları gibi belirmeye başlamaktadır.

Üçüncüsü buradan satın aldığınız tasarımların üstünde istediğiniz şekilde bir değişiklik yapılamayacağını lütfen kabullenin lütfen. Firmalar düşük bütçeler ile sizlere vermiş olduğu hazır tasarımlar ile muhteşem siteleriniz ve tasarımlarınız olmayacaktır.

Bu şekilde detaylandırabileceğim çok nokta var. Tabiiki şunuda diyebilirsiniz, bu tasarımcı arkadaşlara güvenilmiyor yahu, ilk olarak freelance bile olsa bir sözleşme yapın. Fiyat politikasında koyun pazarlığı yaparak düzgün olacak bir işi, internet cafe mantığı olan bilgisayar format mantığına getirmeyin, yapılan yönlendirmelere ve fikirlere açık olun, eleştirin ama bunu ” lan bu şekilde işmi olur ” şeklinde değil birde bu şekilde olabilirmi yaklaşımında bulunun.

Çok sevdiğim diğer bir hususta o işte bilginiz yoksa varmış gibi davranmayın! Benim dayımın oğluda bilgisayardan anlıyor o yapacaktı ama dersleri varmış cümleleri kurup yapılacak işten yapanı soğutmayın…

Bunu Oyla post

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

%d blogcu bunu beğendi: