You are currently viewing cloudflare Godaddy mx ayarları
cloudflare Godaddy mx settings

cloudflare Godaddy mx ayarları

Bugünkü işlemek istediğim konu cloudflare Godaddy mx ayarları nasıl yapılandırılması gerektiği hakkında adımları sizinle paylaşmak.

Cloudflare web sitelerinin dünya genelinde erişilebilirliğini sağlamak için yaygın olarak kullanılan popüler bir hizmettir. Cloudflare, bir web sitesinin performansını ve güvenliğini artırmak için kullanılan bir CDN ve güvenlik hizmetidir.

Birçok site sahibi, alan adlarını kaydettikten sonra Cloudflare’ın kullanarak web sitelerinin performansını ve güvenliğini artırmayı tercih eder. Ancak, bu hizmeti kullanırken MX kayıtları (E-posta Sunucusu kayıtları) hakkında bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

MX kayıtları, bir web sitesine gönderilen e-postaların nereye yönlendirileceğini belirleyen DNS (Alan Adı Sistemi) kayıtlarıdır. Bir web sitesinin MX kayıtları doğru şekilde yapılandırılmazsa, e-postalar doğru şekilde yönlendirilemeyebilir veya hiç alınamayabilir.

Cloudflare ile GoDaddy’nin MX kayıtları arasındaki uyumsuzluk, web sitesi sahiplerinin MX kayıtlarını doğru şekilde yapılandırmaları gerektiği anlamına gelir. İki hizmeti birlikte kullanırken, Cloudflare MX kayıtlarını yönetmek için kullanılabilir veya GoDaddy MX kayıtlarını kullanarak doğrudan GoDaddy hesabınızdan yapılandırılabilir.

Bu nedenle, web sitenizin e-posta hizmetlerini kullanmak istiyorsanız, MX kayıtlarını doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olmanız önemlidir. Genellikle, GoDaddy hesabınızı kullanarak doğrudan MX kayıtlarını yapılandırmak daha kolay ve daha güvenlidir. Ancak, Cloudflare’ın MX kayıtları için sağladığı seçenekleri kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Başlamadan Önce

Burada sizlere aktaracağım bilgiler tamamen tarafımca uygulanmış ve test edilerek buraya paylaşılmıştır. Eposta hesaplarımız Godaddy firmasında alan adımız ise farklı bir firmada bulunmaktadır.

Alan adını Cloudflare Yönlendirme

Satın aldığınız / kullandığınız alan adının name server bilgilerini Cloudflare panelinizden domain ekleme adımlarından sonra size verilen name server ile güncellemeniz olacaktır.

cloudflare Godaddy mx ayarları

Bu işlemlerden sonra alan adınızı dns yönetimini cloudflare üzerinden yapabilirsiniz. Cloudflare hesabından ücretli ve ücretsiz sürümler var bu kısımda ben ücretsiz hesabı kullandım.

Cloudflare Yapılandırması

Cloudflare Yapılandırması

Yukarıdaki ayarları kendi panelinizde kendi bilgilerinize göre ayarlamanız yeterlidir. Godaddy üzerinden satın aldığınız eposta hesaplarınızı sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

cloudflare Godaddy mx ayarları bu şekilde yapılandırarak sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

DMARC

Eposta hesaplarında en önemli konulardan bir tanesi dmarc kaydıdır. Domaininizin mx kayıtlarının sağlıklı şekilde yapılandırıldığından emin olabilmeniz için mxtoolbox kullanabilirsiniz.

Bilmeyenler için Dmarc; DMARC bir e-posta kimlik doğrulama protokolüdür. E-posta alan adı sahiplerine, alan adlarını genellikle e-posta sahteciliği olarak bilinen yetkisiz kullanımdan koruma olanağı vermek üzere tasarlanmıştır.

Bu yazıda kısa şekilde cloudflare kullanarak ücretli Godaddy Eposta hesaplarının ayarlarının nasıl yapıldığını aktarmaya çalıştım. Herhangi bir sorunuz olması halinde yorum olarak yazmanız yeterlidir.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın