You are currently viewing Centos sunucuda mysqldump Got error 28 from storage engine (1030) hatası
Centos sunucuda mysqldump Got error 28 from storage engine (1030) hatası

Centos sunucuda mysqldump Got error 28 from storage engine (1030) hatası

Merhabalar bugün sizlere Centos sunucuda mysqldump Got error 28 from storage engine (1030) hatası bahsetmek isterim.
Bilmeyenler için ilk olarak mysqldump nedir kısaca ondan bahsetmek isterim;

Mysqldump

terminal satırında MySQL sunucu üzerinde veritabanlarına ait yedekleri almak ve geri yüklemek (backup/restore) işlemleri için kullanılmaktadır

[code]
–add-drop-table : Bu parametre ile alınan yedeğe CREATE DATABASE ve DROP DATABASE ekleyerek restore işleminde olası hataları engeller.
–add-drop-database : Bu parametre ile alınan yedeğe CREATE DATABASE ve DROP DATABASE ekleyerek restore işleminde olası hataları engeller.
–default-character-set=utf8 : Parametresi default karakterist dil seçimini sağlar.
–add-locks : Bu parametre ile backup veya restore sırasında tabloları kilitleyerek yeni kayıt girişlerinin önüne geçmiş olabilir. Bu seçim daha hızlı işlem yapmak adına kullanılmaktadır.
–no-autocommit : CRUD işlemlerinin bir transaction içinde sarmalanmasını önleyerek daha hızlı insert işlemi yapmak için gibi kullanımı yapılabilir.
–quick : Parametresi ile özellikle büyük boyutlu tablolarda insert ederken veriyi buffer’da tutmayarak ram ve kaynak tüketimine takılmadan dışa alınabilmesini sağlar.
–insert-ignore : Parametresi ile mevcut bir mysql db’sine yedeği geri yüklerken veya yedek alırken var olan verileren korunarak yalnızca mevcut olmayan verilerin tabloya yazılmasını sağlayabiliriz.

[/code]

 

Gelelim Centos sunucuda mysqldump Got error 28 from storage engine (1030) hatası

mysqldump Got error 28 from storage engine (1030) bu hatayı komut satırında aldığınız zaman disklerinizin dolu olduğu anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda php vb. portallarınızda ve sistemlerinizde login,upload,kayıt işlemleri yapamazsınız.

Bu gibi durumlarda ilk olarak sunucu size ait ise

[code] du -h –max-depth=1 [/code]

komutu ile sunucunuzun disklerini kontrol edin. Eğer host kullanıcı iseniz alan arttırımına gidin derim.

 

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın