You are currently viewing Bilgilerimizin Güven(siz)liği
Bilgilerimizin Güven(siz)liği

Bilgilerimizin Güven(siz)liği

Merhaba, bugünkü konum Bilgilerimizin Güven(siz)liği ! Sayın bilgilerimizin güvenliğine önem verdiğini iddia eden ve KVKK diye dayatma getirip kendi kurumlarını denetlemeyen yetkililere sesleniyorum; bu sadece özel sektöre dayatılan yeni bir para kazanma yöntemi olabilir mi?

Devlet ve Özel sektörde güvenlik

Ülkede tek güvenlik anlayışı annemizin kızlık soyadı malum, o da olmasa hepimiz güvensiz bir durumdayız. Telefon operatörleri, bankalar hep bunun üzerinden işlem yapıyor. Lakin atladıkları bir kısım var; artık bütün bilgilerimiz torrent’e kadar düşmüş durumda! Peki bu hangi güvenlik önlemi?

Örneğin burada verilerimizin çalındığına dair haberler var; oy kullanacak olan vatandaşların kimlik bilgileri ise başka bir internet sitesinde.. Peki bunu kaptıran sektörlere karşı nasıl cezai bir işlem uyguluyor ve önlem alıyorsunuz?

Belediyelerde ve Özel sektörde Güvenlik Anlayışı

Bir çok belediyenin sistem odaları çok kötü durumda. Sorduğunuzda ödeneğin olmadığını söylemekte fakat düğünler, yemekler için deli gibi para harcandığı konusunda serzenişte bulunmaktalar. Peki arkadaş şimdi sen belediye olarak teknoloji çağında bir çok işlemini bilgisayar üzerinden yaparken; sistem odası, güvenlik yazılımları, backup sistemleri kurmadan nasıl oluyor da eğlenceyi ön planda tutup, bu kadar bütçe ayırabiliyorsun?

Modem şifresi standart olan birçok kurum var. E-posta ile açıklarını dile getirdiğiniz zaman da cevap vermeye tenezzül dahi etmeyen, sizi dikkate almayan bir o kadar da insan..

Ne zaman bir virüs sorunu, belge sızıntısı veya kriptologer problemi yaşansa biz yazılımcıları Albus Dumbledore sanıyor olacaklar ki iki tık ile her şeyi anında düzeltebilelim!
Konu bütçeye geldiğinde de ya gözleri büyüyor ya da ‘’bizim yeğen de bu işlerden anlıyor’’ oluyor. Bir bitmediniz yahu..

Bilgilerimizin Güven(siz)liği

Neden bu kadar sığ bir düşünce?

Kurumlarda veya belediyelerde çalışan personele aslında kızamıyorum, çünkü bu kısma bütçe ayırmayan bilinçsiz bir yönetici zihniyeti var!
‘’Amaaannn nasıl olsa bir şey olmaz’’ diyip geçen o insanlar; o kadar tesadüfi yaşıyorsunuz ki bu hayatı hayretler içindeyiz!

İsyan ediyorsak sebebi var arkadaş!

Mesela sanayi bölgesinde tuvaletleri yıkılan arkadaş vardı, isyanı şu şekildeydi; eeeee nereye sıçıcak bu millet?
Umursamaz olacaksanız kendi bilgilerinize, kendi hayatınıza karşı olun! Size bilgilerini emanet eden insanların datalarına önem verin yahu! Destek alın, sorun, öğrenin..

https://www.youtube.com/watch?v=qXHPyNHq_wA

Bilgilerimizin Güvenliği!

‘’2010 yılında 5982 sayılı Kanunla Anayasanın 20. maddesine eklenen fıkra ile, herkesin kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkı anayasal bir hak olarak teminat altına alınmıştır.
Bu bağlamda, bireylerin kendilerini ilgilendiren kişisel veriler üzerinde hangi hak ve yetkilere sahip olduğu ve kişisel verilerin hangi hallerde işlenebileceği hükme bağlanırken, kişisel verilerin korunmasına ilişkin usul ve esasların kanunla düzenleneceği öngörülmektedir.’’


Bu paragraf KVKK sitesinden alınmıştır.

Arkadaş sen daha kendi bünyende yer alan kişisel verilerimi koruyamıyorsun, diğer firmalara neden ceza kesiyorsun?

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir yanıt yazın