You are currently viewing Podman compose
podman compose

Podman compose

Podman Compose, birden fazla konteynerin yapılandırılmasını ve yönetilmesini kolaylaştıran bir araçtır. Docker Compose ile benzer bir çalışma mantığına sahiptir ve konteyner gruplarını, ağları ve depolama sürücülerini belirleyen bir YAML dosyası kullanır.

Kullanıcıların bir YAML dosyası içinde belirtilen birden fazla konteyneri tek bir komutla başlatmalarına, durdurmalarına ve yeniden başlatmalarına izin verir. Ayrıca, podlar arasındaki bağlantıları belirlemek için ayrıca bir ağ oluşturabilir, böylece podlar arasında iletişim kolaylaşır.

Compose özelliği, Podman’a entegre edilmiş bir araçtır ve tüm özelliklerine erişebilir. Bu nedenle, Docker Compose’un yerini alabilen ve Docker’a bağımlılığı ortadan kaldıran bir araçtır.

Özellikle büyük ve karmaşık konteyner ortamlarında kullanışlıdır. Örneğin, bir web uygulaması veya veritabanı gibi birçok konteynerden oluşan bir uygulamayı yönetmek isteyenler için idealdir.

Sonuç olarak, konteyner gruplarının yapılandırılmasını, yönetilmesini ve dağıtılmasını kolaylaştıran kullanışlı bir araçtır. Podman’ın güvenliği, taşınabilirliği ve yönetilebilirliği ile birleşerek, konteyner tabanlı uygulamaların geliştirme ve dağıtımını kolaylaştırır.

podman compose manuel yükleme

Podman Compose, Podman’ın bir bileşeni olduğu için ilk olarak Podman kurmanız gereklidir. Kurulum sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek Podman Compose’u yükleyebilirsiniz:

  1. Resmi deposundan en son sürümü indirerek başlayalım.
$ git clone https://github.com/containers/podman-compose.git
  1. Yükleme yapmak için gerekli olan Python ve pip araçlarını makinamıza kuralım. Kullandığımız dağıtıma bağlı olarak, aşağıdaki komutları kullanabiliriz

Ubuntu/Debian

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install -y python3 python3-pip

RHEL / CentOS

$ sudo yum install -y python3 python3-pip

Yüklemek için pip aracını kullanın

$ cd podman-compose
$ sudo pip3 install .

Podman Compose’un doğru şekilde yüklendiğinden emin olmak için, aşağıdaki komutu kullanarak hem sürüm numarasını hemde çalıştığınız kontrol edebiliriz.

$ podman-compose version

Yükleme tamamlandıktan sonra, Podman Compose’u kullanmaya başlayabilirsiniz. Podman Compose’u kullanarak konteyner grupları, ağları ve depolama sürücülerini kolayca yönetebilirsiniz.

podman compose Paket Yöneticisi ile Yükleme

Podman-compose aracı nispeten yeni bir araç olduğundan, stable/LTS Linux repolarında olmayabilir. Ama yine de, nasıl kurulacağını görelim.

Ubuntu/Debian

sudo apt install podman-compose

Fedora

sudo dnf install podman-compose

OpenSUSE

sudo zypper install podman-compose

Arc Linux

sudo pacman -Syu podman-compose

Podman Compose’un, Docker Compose ile benzer bir çalışma mantığı olduğu için, Docker deneyimine sahip olan kullanıcılar için öğrenmesi kolay bir araçtır. Ayrıca, Podman’ın güvenliği ve yönetilebilirliği ile birleşerek, konteyner tabanlı uygulamaların geliştirme ve dağıtımını kolaylaştırır.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

This Post Has 0 Comments

  1. Hakan u.

    Podman-Compose’u denediğimden beri hayatım çok daha kolaylaştı. Artık Docker Compose kullanmak zorunda kalmıyorum ve Podman sayesinde containerlarımı yönetmek çok daha hızlı ve sorunsuz oldu. Podman-Compose, benim için çok kullanışlı bir araç haline geldi ve herkese öneririm. Daha önce Docker Compose kullananlar kesinlikle Podman-Compose’u denemeli.

Bir yanıt yazın