You are currently viewing Google Drive üzerine Sql Yedek Alma

Google Drive üzerine Sql Yedek Alma

Merhabalar sizlere, rclone paketini kullanarakr Google Drive üzerine Sql Yedek Alma nasıl yapıyoruz aktarmaya çalışacağım. Rclone, bulut depolama hizmetleriyle etkileşim kurmanıza ve dosya senkronizasyonu yapmanıza izin veren bir araçtır.

Ara sıra, bazı geliştiriciler bize Google Drive’dan Gnu / Linux sistemlerine bazı istemciler getiriyor. Bu gönderide, Ubuntu sistemimiz için iki resmi olmayan istemci göreceğiz. Bu istemcilerle, Google sürücüsünü sanal bir dosya sistemi olarak yerel olarak bağlayabileceğiz. Bu bize ünitemizdeki dosyalara çok basit bir şekilde erişme imkanı verecektir.

Hedefimiz

Günlük veya anlık olarak alacağımız veritabanı yedeklerimizi harici bir alana yedeklemek. Olası bir acil durumda farklı bir yerde yedeklerimizden geri dönerek sistemi tekrar ayağa kaldırmak. Google drive ücretsiz olarak size 15 GB alan sağlamakta ve bunu yedekleriniz için kullanabilirsiniz.

Aşağıda size aktaracağım adımlar local ve prod ortamlarda test edilip aktarılmıştır. Fakat siz bu adımları uygulamadan önce kendi local veya test ortamınızda kontrol ediniz.

dev@devloper $ #: yum install epel-release
epel-release
dev@devloper $ #: yum install rclone fuse
dev@devloper $ #: rclone config
	seçim adımları :  n
	seçim adımları : gdrive
	seçim adımları : 15 ( google Drive )
	seçim adımları : google client_id
	seçim adımları : google client_secret
	seçim adımları : 1
	seçim adımları : enter
	seçim adımları : enter
	seçim adımları : n
	seçim adımları : n ( gui arayüzüne sahiipsek y olacak server için n kalacak ve url ile doğrulama yapılacak )
	seçim adımları : link ile erişim alacağımız hesap girşi yapılacak ve kod alınaca
	seçim adımları : n
	seçim adımları : y
	seçim adımları : q
dev@devloper $ #: mkdir */gdrive
dev@devloper $ #: rclone -v mount --daemon --daemon-timeout=5m --allow-non-empty --buffer-size=32M --use-mmap --dir-cache-time=84h --cache-info-age=168h --vfs-cache-mode=minimal --vfs-read-chunk-size-limit off --vfs-cache-max-age=6h --vfs-read-chunk-size=32M gdrive: /gdrive/
dev@devloper $ #: fusermount -u mount_path

Google üzerinden client_id ve client_key oluşturmak için bu adrese giriş yapınız. Bu kısımdan yeni bir app oluşturup gerekli olan keylere erişebiliyorsunuz.Unutmayın, Sql veritabanınızın yedek kopyasını Google Drive’a yüklerken, dosyanın güvenliğini sağlamak için doğru izinleri ayarlamalısınız. Ayrıca, Google Drive’ın ücretsiz sürümünde depolama alanı sınırlıdır, bu nedenle düzenli olarak yedeklemelerinizi kontrol etmeniz ve gerektiğinde eski yedeklemeleri silmeniz gerekebilir.

google drive yedekleme

Google Drive üzerine Sql yedek alma işlemi, verilerinizi kaybetmeden korumanız için son derece önemlidir. Bu işlemi manuel yapabileceğiniz gibi, otomatik yedekleme araçları veya Google Drive API gibi araçlar kullanabilirsiniz. Ancak, yedeklemelerinizi yüklerken dosyanın güvenliğini sağlamak ve Google Drive’ın ücretsiz sürümündeki sınırlı depolama alanını göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu nedenle, yedekleme işlemini düzenli olarak kontrol etmeniz ve gerektiğinde eski yedeklemeleri silmeniz önerilir. Bu sayede, Sql veritabanınızın yedek kopyasını her zaman güvenli bir şekilde saklayabilir ve olası veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

kurtitasarim

‘’İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras" diye tanımlanır tutku. Yaptığın işi sevmek yerine, sevdiğin işi yap mottosu da benim tutku tanımım. Kod yazmak bir yana, o kodun sistem üzerindeki hareketlerini, farklı cihazlar ile etkileşimini, o noktalarda oluşan sıkıntıları görmek, çözmek ve bunu yaparken diğer kişilere yol göstermek işimin en zevkli yanı. Bu sebeple önce tutku ile yapılan iş, sonra maddiyat..

Bir cevap yazın